Danganronpa: Trigger Happy Havoc

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Danganronpa: Trigger Happy Havoc
Danganronpa 1 English logo.svg
Oyunun logosu
Geliştirici Spike Chunsoft
Yayımcı

JP Spike Chunsoft

WW NIS America
Senarist Kazutaka Kodaka
Besteci Masafumi Takada Edit this on Wikidata
Seri Danganronpa
Platformlar Playstation Portable, Microsoft Windows, Android, İOS, PlayStation Vita, PlayStation 4
Çıkış PlayStation Portable
  • JP:: 25 Kasım 2010
İOS, Android
  • JP:: 20 Ağustos 2012
PlayStation Vita
  • JP:: 10 Ekim 2013
  • NA: 11 Şubat 2014
  • PAL:: 14 Şubat 2014
Windows, OS X,Linux
  • WW:: 18 Şubat 2016
Tür Görsel roman
Mod Tek oyunculu oyun Edit this on Wikidata

]] Danganronpa: Trigger Happy Havoc (ダンガンロンパ 希望の学園と絶望の高校生 Danganronpa: Kibō no Gakuen to Zetsubō no Kōkōsei, türkçesi Danganronpa: Umudun Akademisi ve Umutsuz Öğrenciler) Spike Chunsoft tarafından geliştirilen ve dağıtımı yapılan bir Görsel roman oyunudur. Oyun Danganronpa serisinin ilk oyunudur. Oyun 25 Kasım 2010'da Japonya' da PlayStation Portable için çıkmıştır daha sonradan 20 Ağustos 2012' de İOS ve Android' e portlanmıştır. İki tane Manga adaptasyonu ve iki tane spin-off Roman'ı bulunmakta. Televizyon anime serisi 2013 Temmuz ile Eylül ayları arasında Lerche tarafından yapılmış ve yayınlanmıştır. Ayrıca tiyatro adaptasyonu da 2014 Ekim ve Kasım ayları aralarında Tokyo' nun Nippon Seinenkan sahnesinde sergilenmiştir.

Sonraki oyun olan Danganronpa 2: Goodbye Despair 26 Temmuz 2012 tarihinde PlayStation Portable için yayınlanmıştır. İki oyunu içinde bulunduran Danganronpa 1・2 Reload, 10 Ekim 2013 tarihinde PlayStation Vita için çıkış yapmıştır. NIS America İlk oyunu (Trigger Happy Havoc'u) 11 Şubat 2014 tarihinde Kuzey Amerika için, 14 Şubat 2014 tarihinde ise Avrupa ve Avustralya için çıkartmıştır. Oyun ayrıca 18 Şubat 2016 tarihinde Steam için yayınlanmıştır.

Spin-off oyunu olan Danganronpa Another Episode: Ultra Despair Girls, PS Vita için 2014 yılında yayınlanmıştır. Hikâyenin devamı olan Danganronpa 3: The End of Hope's Peak Academy(Türkçe, Danganronpa: 3 Umudun Zirvesi Akademisinin Sonu) televizyon anime serisi Temmuz 2016'da gösterime girmiştir. Tamamen ayrı bir evrende geçen 3. ana oyun olan New Danganronpa V3: Killing Harmony, 12 ocak 2017 tarihinde PS Vita ve PlayStation 4 için çıkış yapmıştır. 26 Eylül 2017 tarihinde Kuzey Amerika'ya da çıkış yapacaktır.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Danganronpa: Trigger Happy Havoc'ın ana karakteri, Umudun Zirvesi Akademisi'nin öğrencilerinden biri olan ve aniden kendisini bir karşılıklı öldürme oyununun içinde bulan Makoto Naegi'dir. Oynanış Ace Attorney serilerine benzer şekilde olup, soruşturmayı araştırıp çelişkilerini çözmekten geçmektedir. Oyunun her bölümünde iki çeşit oynanış şekli vardır; School Life (Okul Hayatı) modunda oyuncu akademiyi keşfeder ayrıca hikâye ilerler, ve Class Trial (Sınıf Mahkemesi) cinayetin gizeminin çözülüp, katilin bulunması gereken moddur.

School Life'da iken oyuncu okul bölgelerini birinci şahıs gözünden keşfedebilir, oyun ilerledikçe daha çok bölge açılır. Çeşitli odalardan birindeyken, oyuncu ekranın ortasındaki imleci hareket ettirip kişilerle diyalog başlatabilir ya da bazı objelerle etkileşim halinde bulunabilir. Objelerle etkileşime girmek belli bir miktarda Monokuma Medals isimli bir para birimi kazandır. Bu para birimi ile okul mağazasındaki kapsül makine olan MonoMono Machine'den bir şeyler alınabilir. School Life'da iki bölüme ayrılmıştır; "Daily Life (Günlük Hayat)" ve "Deadly Life (Ölümcül Hayat)". Daily Life'da oyuncu karakterlerle diyaloglara girer ve okul içinde dolaşabilir. Daily Life içerisindeki 'Free Time' bölümlerinde oyuncu bir karakter seçip onunla gezmeye çıkabilir ve ona hediye verebilir. Sonrasında ise karakterler hakkında daha fazla bilgi ortaya çıkar ve Class Trial'lar da kullanılması için yeni beceriler kazanılır. Cinayet sahnesi bulunduğunda oyun, oyuncunun ipuçları bulması gerektiği Deadly Life moduna geçiş yapar. Toplanan kanıtlar ve ifadeler oyuncunun aynı zamanda oyunu kaydedebildiği, haritaya bakabildiği e-Handbook'una, 'Truth Bullets' olarak kaydedilir. Bütün toplanabilir kanıtlar tamamlandıktan sonra oyun Class Trial bölümüne geçiş yapar. Class Trial'den önce, oyuncu oyun sırasında ona yardımcı olabilecek becerileri kullanıma atayabilir.