Dallanma hedef belleği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Bilgisayar mimarisinde, Dallanma Hedef Belleği dallanma buyruğu buyruk belleğinden alınmadan önce hem dallanmanın adresini hem de dallanma öngörüsü nü birlikte veren saklama birimidir. Dallanma buyrukları işlenirken eğer adres bilinmezse, boru hattı işlemciyi adres hesaplanana ve buyruk çekilene kadar meşgul edecektir. Bu durum için ayrı bir küçük bellek kullanmak faydalı olacaktır.

Dallanma hedef belleği, atlayan dallanmanın adresini bir etiket bilgisiyle saklar. Eğer bir dallanmanın atlayacağı öngörüldüğü zaman dallanmanın daha önceki davranışını tespit etmek üzere DHB kontrol edilir. Burada etiket, aranılan dallanmanın söz konusu dallanma olup olmadığını tespit etmek amacıyla dallanma buyruğu adresinin üst bitleriyle karşılaştırılır.

DHB ilk tasarımları öngörü bitlerini de içermekteydi. Ancak, atlamayan dallanma buyrukları DHB'de yer işgal etmemeli ama öngörücüyü değiştirmeliydi. Bu yüzden öngörü bitlerini bellekten ayırmak gerekliydi. Ayrıca modern dallanma öngörücüleri adres bitlerini örüntü geçmiş tablosuna erişmek için kullanıyorlardı. Bu durumda da aynı dallanma buyruğu adresini birkaç örüntü geçmişi ile eşlemek gerekebilirdi.
Dallanma hedef belleği.jpg