Dalit

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dalit
Önemli nüfusa sahip bölgeler
 Hindistan~ 201 milyon[kaynak belirtilmeli]
   Nepal~ 4.5 million (2005)[1]
 Sri Lankabilinmiyor
 Bangladeşbilinmiyor
 Birleşik Krallık50,000-200,000 tahmini[2] (2011)
 ABDbilinmiyor
 Kanada200,000 tahmini[kaynak belirtilmeli]
 Malezyabilinmiyor
 Singapurbilinmiyor
 Pakistanbilinmiyor
Din

Dalitler (Türkçedokunulmazlar), sistemin tümüyle dışında ve altında kabul edilen 200 milyon kadar Hint insan grubu. “Dalit” kelimesi, Hindistan'da “dokunulmaz” anlamına geliyor. Dalitlere, “dokunulmazlar” denilmesinin nedeni, tuvaletlerin (elle) temizlenmesi, ölenlerin gömülme işlemi, hayvanların bakımı gibi diğer kastlarda bulunan Hinduların iğrendiği ve aşağılayıcı bulduğu işlerin yaptırılmasıdır.

Bu sebepten dokunulmayacak kadar pis olarak görülürler ve sıradan bir insanmış gibi karşılanmazlar. Küçük dalit çocukları okulda eğitim alamaz ve dalitler diğer kastlardan biriyle evlenemezler.

Sözcüğün kökleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir Dalit köyü

Dünyaya gelen her altı Hint'ten biri, doğduğu andan itibaren kast sisteminin altında ezilmeye ve bu şekilde yaşamaya mahkûm oluyor. Kast sözcüğü, ırk karşılığı bulunan Portekizce deki ”casta” kelimesinden geliyor. Kast, farklılıklar ve yetkiler bakımından yukarıdan aşağıya doğru kesin çizgilerle belirlenmiş, en uygun haliyle Hindistan’da görülen toplumsal sınıflardan her biridir.

Kast sınıfları[değiştir | kaynağı değiştir]

Hindistan da yaklaşık 3000 yıldan beri süren kast sisteminde yer alan sınıflar ise şu şekildedir:

  • Brahminler: En tepede bulunan ve beyaz tenli Hintlerin oluşturduğu bu kastın mensuplarından, ülkenin yöneticileri ve din adamları belirleniyor.
  • Kşatriyalar: bu sınıfta ise soylular yer alıyor.
  • Vaikyalar: bu kastta bulunan insanlar genellikle ticaretle uğrasan kişiler.
  • Sudralar: işçi ve sanatkarlar sınıfı.


Günümüzde[değiştir | kaynağı değiştir]

Hindistan'ın çoğu bölgesinde “dalitler”, üst sınıflarda yer alan kişilerle karşılaşmalarını önlemek amacıyla engelleyici alanlara kapatıldılar, bazı yerlerde gündüz sokakta dolaşmaları bile yasaklandı. Dokunulmazlar’ın bırakın fiziksel temasını, gölgelerinin bile üst sınıflardaki kişiler üzerine düşmesi “kirlenme” olarak görüldü ve yasaklandı. Bu kast sistemi Hindistan'ın bağımsızlığından sonra kaldırıldı, fakat bugün bile, yoğun çabalara rağmen, ülkenin birçok kırsal bölgesinde hâlâ uygulanıyor. Ve BJP ve diğer fanatik Hindu örgütleri, Dalitlere karşı yapılan bu ayrımcılığı yaşatmaya ve kurumsallaştırmaya çalışıyor.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]