Daeboreum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Daeboreum
Hangıl 대보름
Hanja 大보름
Latin harfleriyle yazımı Daeboreum
McCune-Reischauer Taeporŭm

Daeboreum (sözlük anlamı “Muhteşem Dolunay”), Kore ay takvimine göre yeni yılın ilk dolunayının kutlandığı bir tatil günüdür. Bu tatile pek çok gelenek eşlik etmektedir.[1]

Gelenekler[değiştir | kaynağı değiştir]

En bilindik adet, insanların dişleri ile fındık kırmasıdır. Bu hareketin, kişinin yıl boyunca diş sağlığını korumasına yardımcı olduğuna inanılmaktadır.[2][3]

Kırsal alanda insanlar, soğuk havayı soluyarak ve ayın ilk yükselişini yakalamaya çalışarak dağlara tırmanırlar. Ayın yükselişini ilk gören kişinin, tüm yıl boyunca iyi bir şansa sahip olacağına ya da bir dilek hakkı tanınacağına inanılmaktadır.

Yiyecekler[değiştir | kaynağı değiştir]

ogokbap ve boreum namul

Daeboreum günü kahvaltısı için pirinç, darı, Hint darısı, fasulye ve kırmızı fasuyeden oluşan beş tahıllı bir pilav olan Ogokbap servis edilmektedir. Bu yemek, kurutulmuş çeşitli bitkiler ile birlikte yenmektedir. Daeboreum’ın özel yiyeceklerinden biri de Yaksik’tir. Bu yiyecek, pirinç, kestane, çam fıstığı, bal, sos ve susam yağı ile yapılmaktadır.

Koreliler, yemek yiyen köpeklerin başıboş sineklerle anlaşma imzalayacakları ve gelecek yaz ayları boyunca hasta olacaklarına inandıklarından beri Daeboreum gününde geleneksel olarak hiçbir köpeğe yemek vermezler.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]