DVD single

Vikipedi, özgür ansiklopedi

DVD single, DVD formundaki bir müzik teklisidir. Bu format 1990'ların başları ve 2000'lerde VHS tekli yerine tanıtıldı. ABD'deki bir sürü kayıt şirketinin CD single konusunu reddetmesine rağmen, DVD tekli konusu kabul gördü. İçinde Kelly Clarkson'ın "A Moment Like This", Jessica Simpson'ın "With You" ve Beyoncé'nin "Crazy In Love" şarkısı gibi bazı popüler DVD teklileri satışa sunuldu. DVD tekli ABD'de hiçbir zaman gerçek bir popülerlik yakalayamadı ama Japonya gibi diğer ülkelerde çok popüler oldu. Bununla beraber, ABD'deki çoğu ünlü sanatçı albümlerini, müzik videolarını, canlı performanslarını ve sahne arkası çekimlerini içeren bonus diskleri piyasaya sürdü. Birleşik Krallık'ta listeler için 3 ayrı fiziksel format satışa çıktı. DVD tekliler oldukça yaygındı. Bunlar, DVD içinde tekliyi hem de CD ve plakları içeriyordu. Diğer tekli formatlarında olduğu gibi, DVD tekliler genelde koleksiyoncu parçaları olduklarından dolayı prodüksiyon süresi sınırlı oluyor.

ABD'de erken dönemdeki kayda değer DVD tekliler;

2003 senesinden beri Japonya'da sanatçıların teklilerini ve albümlerini yayımlamak için CD formatı ile CD +DVD formatı çok yaygın oldu. DVD'ler çoğu zaman CD'lerle aynı kutuda geldi, benzerdiler ama farklı kapaklar onları farklılaştırıyordu. Ayumi Hamasaki'in 2005'teki "Fairyland" teklisi buna bir örnektir. CD+DVD formatı daha pahalı ve genelde müzik videolarını içerir ve bazen "yapım-çekim" aşaması ya da diğer sürpriz materyalleri içerir.

Aynı zamanda Avustralya'da bazı çocuk çizgi film DVD'leri DVD tekli olarak belirlendi. Böyle adlandırılmalarının nedeni çizgi filmlerin sadece bir bölümünü içermeleriydi. Onlara Pokémon gibit ipik anime çizgi filmleri ile aynı zamanda Teenage Mutant Ninja Turtles gibi çizgi filmler dahil edilebilir.