DVD Oynatıcı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Hyundai firmasının ürettiği bir DVD Oynatıcı

DVD oynatıcı, DVD-Video ve DVD-Audio formatlarındaki diskleri oyandan elektronik bir cihazdır. Bu iki teknik standart birbirinden farklıdır ve birbiri ile bağdaşmazlar.

Philips firmasının ürettiği bir DVD Oynatıcı

İlk DVD oynatıcı 1994 yılında Tayvanlı Tatung Firmasi ve Amerikan Pasific Digital Company firmalarının ortaklaşa çalışması ile üretildi. Bazı üreticiler DVD oynatıcıların en erken 1996 yılı ortası gibi hazır olacağını duyurdu. Bu tahminler ne yazık ki çok iyimserdi. Teslimatların gecikmeye uğramasına neden olan politik neden film stüdyoları tarafından istenilen kopya koruma haklarıydı. Fakat yasal hakların eksikliğinden dolayı bu istek ertelendi. İlk oynatıcı 1996 yılının Kasım ayında Japonya’da ortaya cıktı. Japonlardan sonra üretime 1997 yılı Mart ayında Amerikalı üreticiler başladı. İlk altı ay DVD oynatıcıların dağıtımı sadece yedi büyük şehir ile sınırlıydı. Oynatıcılar yavaşça Dünya üzerindeki diğer bölgelere de yayıldı. Oynatıcıların fiyatları 1997 yılında 1000 Amerikan doları ve üzeri idi. 2000 yılı sonuna doğru indirim mağazalarında DVD oynatıcıların fiyatları 100 Amerikan doların altına inmişti. 2003 yılında ise 50 dolar altına DVD oynatıcı bulmak mümkündü. DVD oynatıcıların piyasaya ilk çıkısından altı yıl sonra yüzden fazla elektronik üreticinin ürettiği yaklaşık binlerce farlı model DVD oynatıcı bulunabilir hale gelmiştir.

Teknik Detaylar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir DVD oynatıcıda bulunması gereken özellikler

  • DVD üzerindeki ISO formatındaki dosyaları okuması
  • Ek olarak CSS ve/ya da Macrovision ile şifrelenmiş veriyi çözmek
  • DVD nin bölgesel kilit kodlarını okumak ve uymak. Eğer DVD oynatmak için izinli değil ise uyarı göstermek

MPEG-2 video formatını 10 Mbit/s(en yüksek) ya da 8 Mbit/s(sürekli) oynatabilmek

  • MP2, PCM ya da AC-3 formatındaki veriyi çözebilmek ve stereo konektörü, optik ya da elektrik dijital konektörü üzerinden çıkış verebilmek
  • Analog video (NTSC,PAL ya da SECAM formatlarında) composit, S-Video, SCART üzerinden ya da DVI veya HDMI konektörü üzerinden dijital video çıkısı verebilmek.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

https://en.wikipedia.org/wiki/DVD_player