İçeriğe atla

DVD-RW

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kutusunda DVD-RW'ler görünüyor.

Bir DVD-RW disk ("DVD çizgi RW", bazen "DVD eksi RW" olarak adlandırılır) tekrar yazılabilir bir optik diskdir ve depolama kapasitesi tipik 4,7 GB kapasiteye sahip bir DVD-R ile aynıdır. Format Pioneer tarafından Kasım 1999'da geliştirildi ve DVD Forum tarafından kabul gördü. DVD-RAM gibi değildir, bu DVD oynatıcılarının yaklaşık %75'i tarafından oynatılabilinir.

Daha küçük Mini DVD-RW 1.46 GB'lıktır, Çapı 3 1/8 " veya 8 cm'dir.

DVD-R'den farklı olarak DVD-RW'nin en önemli farkı tekrar silinebilir ve yazılabilir olmasıdır. Pioneer'ın kayıtlarında, DVD-RW diskler yaklaşık 1000 kere yazılabilirler. CD-RW standartlarıyla aynı yapıdadırlar. DVD-RW diskler genellikle dosyaların yedeklemesi ve depolanması gibi geçici veri kaydı için kullanılırlar. Ev DVD kullanıcıları için giddikçe artan bir kullanıma sahiptir. Tekrar yazılabilir bir disk kullanmanın bir faydası da, eğer veri kaydında yazım hataları oluşmuşsa disk yanmış olmaz ve disk, hatalar silinerek tekrar düzeltilebilir.

Diğer bir tekrar yazılabilir farmat DVD+RWdir. Henüz DVD'ler için kaydedilebilir bir format olmadığı zamanlarda "DVD±RW" şeklindeki isimlendirme hibrit (karma) sürücüler için çok popülerdi.

DVD-RW ve DVD+RW'nin kaydedilen katmanı organik bir maddeden yapılmış değildir, fakat özel bir alaşımdır. Şimdilerde DVD-RW2 olarak adlandırılan yeni bir format vardır. Eski DVD yazıcıların hepsi bu yeni standartla uyumlu değildir.

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]