dBase

Vikipedi, özgür ansiklopedi

dBase, PC'ler için veritabanı ihtiyacını giderme amaçlı Ashton Tate firması tarafından piyasaya sunulan bütünleşik bir veritabanı yöneticisi içeren 4. nesil programlama dili ve yazılımıdır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Orijinal dBase'i geliştiren Wayne Ratliff'tir. 1978'de, Jet Propulsion Laboratory'de çalışırken, Ratliff assembly programlama dili ile CP/M bir bilgisayarda kullanmak için bir veritabanı oluşturdu. Buradaki amacı futbol takımlarının maç sonuçlarını izlemekti. Daha sonra işyerinde iş amaçlı bir uygulama geliştirerek buna "Vulcan" demiştir.

1980 başlarında, Ashton-Tate'in patronu George Tate, Ratliff ile bir ticari sözleşme imzaladı. Vulcan'ın adı ise "dBase" olarak değiştirildi ve yazılım çok kısa sürede büyük başarı elde etti.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazılımda büyük-küçük harf ayrımı yoktur ve komutlar/fonksiyonların ilk dört harfini yazmak yeterlidir. Değişkenler on harfi geçemez ancak istenirse daha uzun da yazılabilir, derleyici sadece ilk on harfi dikkate alır. dBase strong type bir dil değildir. Bir değişken istenilen satırda tanımlanabilir ve tipi istenildiği zaman değiştirilebilir.

dBase sayesinde daha önceleri sadece büyük bilgisayar sistemlerinde başarılabilen veri uygulamaları, küçük bilgisayarlara da sıçramıştır. dBase III+ versiyonu zamanının efsanesi olmuş, yazılımcıların veri tabanı mantığının gelişmesinde ve kullanımının yaygınlaşmasına büyük katkısı olmuştur.