D3o

Vikipedi, özgür ansiklopedi
D3O ürünü

D3o jeli ani bir dış etki yokken akan ve birbiri üzerinde kayarak şekillenebilen moleküllere sahiptir. Ancak ani ve şiddetli bir yük geldiğinde moleküller birbirini kitleyerek geçici katı duruma geçip, hareket etmeyi engeller ve jel sertlik kazanır. Böylelikle dış etkiden kaynaklanan enerji absorbe edilmiş olur. Malzeme bu özelliğinden dolayı “gerilim şiddeti hassasiyetli polimer” olarak nitelenmektedir.[1] Jeldeki moleküller darbe etkisi kalktıktan sonra tekrar jel formuna geri dönebilen akıllı moleküllerdir. Tüm bunların gerçekleşme süresi ise kuvvetin şiddetine ve etkime süresine bağlı olarak saniyenin binde birine kadar düşebilmektedir.

Jelin çok iyi şekil alabilirlik özelliği olması, darbe anındaki tokluğu ve tekrar eski haline dönebilmesi d3o jelini klasik yastıklama materyallerine göre çok üstün kılmaktadır. İyi şekillenebilir olması kullanım alanının oldukça geniş olmasını sağlar. Özellikle askeri gereçlerde, elektronikte, elektronik gereçleri koruma kaplarında ve spor malzemelerinde kullanımı gitgide artmaktadır. Spor malzemelerinde köpürtülerek de kullanılabilmektedir.

D3o jellerinin ilk geliştirilme amacı snowboard için darbe ile sertleşne bir akışkan oluşturabilmekti. Ancak jel keşfediltikten sonra ilk amacının çok daha ötesine hizmet etme imkânı buldu. İngiliz Savunma Bakanlığı'ndan jeli keşfeden Richard Palmer 'a 100.000 sterlinlik ödül verildi.

Hammaddesi ve üretimi[değiştir | kaynağı değiştir]

D30’un hammaddesi üreticileri tarafından gizli tutulmaktadır. Jel ile ilgili tek bilinen viskoz bir polimer olduğudur. Ayrıca yine üreticilerin verdiği bilgilere göre D3o nontoksitik ve geri dönüşümü mümkün olan bir polimerdir.

Gerekli kalıp hazırlandıktan sonra jel sıvı olarak kalıplanır. Kalıptan sonra uygulanacak işlemlerle jel kendine özgü özelliklerini kazanır. Bu işlemler yine üretici firma tarafından açıklanmamaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ D30. "Materials | D3O". D30. 24 Haziran 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2023. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]