Dünyanın coğrafi merkezi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Dünyanın coğrafi merkezi, Dünyadaki tüm kara parça yüzeylerinin coğrafi merkezdir. Dünya üzerindeki kara parçalarının birim parçalara bölünerek birbirlerine olan baryosenterik durumu ile hesaplanır. Bazı bilim adamlarına göre coğrafi merkez tanımı bilimsel değildir.

Araştırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünya'nın %70'i sularla kaplıdır. Geriye kalan %30'luk karasal kısım üzerinde yaşam mümkün olarak 7 birbirinden farklı şekillerden oluşan kıtalardan ve adalardan oluşur. Dünyanın merkezi tarih boyunca insanların merak konusu olmuştur. Bazı kutsal kitaplarda ve inanışlarda dünyanın merkezi ile alakalı farklı iddialar bulunması tarih boyunca bu konuyu gündemde tutmuştur.

Araştırma yöntemi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • 1- Dünya üzerinde bulunan bütün toprakları, küçük ve eşit birim alanlara bölmek.
 • 2- Bu alanlardan her birini tek tek dünyanın merkezi kabul etmek.
 • 3- Referans alınan dünyanın merkezinden dünya üzerindeki diğer tüm birim alanlara olan uzaklığı ölçmek.
 • 4- Toplanan tüm uzaklıklarını toplam uzaklık farkları alınan sayıya bölmek.
 • 5- 1. ve 4. adımı dünya üzerindeki bütün birim alanları kapsayacak şekilde yapmak.
 • 6- Bulunan sonuçlara göre, ortalama toplam uzaklığı en düşük birim alanı -dünyanın coğrafi merkezi- bulmak.

Araştırma süper bilgisayar kullanırak yapılan programlama ile daha doğru sonuçlar verir. Araştırma için küresel trigonometri, jeodezi, matematik ve bilgisayar bilimleri kullanılır. Bölünebilecek maksimum alanda alan ile araştırma daha doğru sonuç verir ancak dünyadaki kara parçaları sürekli yer değiştirdiğinden bu araştırma kalıcı bir sonuç asla veremez.

Mekke olduğu iddiaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Prof. Dr. Zağlul en-Neccar, "Mekke'nin dünyanın tam merkezinde yer aldığını artık bilimsel ispattan sonra sel götürmez bir gerçektir." demiştir. Neccar, bunun delilinin de Prof. Dr. Hüseyin Kemaleddin'in dünyanın başlıca şehirlerinden kıble yönünü belirlemeye çalışırken Mekke-i Mükerreme'nin yerküreyi oluşturan yedi kıtanın hepsinin etrafından geçen bir dairenin tam ortasında yer aldığını ispatladığını iddia etti.[1] Bazı insanlar Mekke'nin matematikte kullanılan altın orana göre konumlandırıldığını düşündüğünden, dünyanın merkezi olduğunu düşünmektedirler.[2][3][4]

Çorum olduğu haberleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İngilizce Wikipedia'da yapılan vandal saldırı ile dünyanın merkezi bilgisi değiştirilmiş, bir Türk sosyal medya kullanıcısının oluşturduğu görselle bir sosyal ağda yer alan bilgi, Mynet adlı haber sitesinde yer almış,[5] Anadolu Ajansı tarafından üyelerine servis edilmiş daha sonra haberin sehven yayınladığına dair ikinci bir açıklama yapılmıştır. Haber üzerine Çorum belediye başkanı Muzaffer Külcü kent merkezindeki Hürriyet meydanında şu basın açıklamasını yapmıştır.

Google ve NASA'nın (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) yapmış olduğu ölçümleme çalışmasına göre şu anda içinde bulunduğumuz şehrimiz, ilimiz Çorum dünyanın merkezi olarak tespit edildi. Google'ın haritalama sistemi dünyanın en çok kullanılan ölçümleme sistemidir. Dolayı ile yapılan bu çalışma da doğru bir çalışmadır ve bizi de bu konuda mutlu etmiştir. Daha önce yapılan çalışmalarda da aslında buna yakın sonuçlar tespit edilmiştir. Ankara'nın 180-200 kilometre kıyısında diye bir belirlemeydi. Bu yapılan çalışma ile artık Çorum'un il sınırlarının dünyanın merkezi olduğunu anlamış oluyoruz. Aslında biz Çorumluların buna benzer bir söylemi öteden beri var. Çorum dünyanın merkezi derdik, inanmazsanız da ölçün derdik. Şimdi bütün insanlık adına birisi bu ölçümlemeyi yapmış ve ortaya da böyle bir sonuç çıkarmıştır. Tabi Çorum esasında insanlığın kadim zamanlardan beri çok eski tarihlerden beri yerleşim yeri olarak tercih etmiş olduğu bir coğrafyadır. Hititlerin ve Hattilerin başkentiliğini yapmış olan bir şehirdir, bir coğrafyadır. 7000 yıllık bilinen bir tarihi var ve bu 7000 yıllık tarih içerisinde de 7-8 farklı medeniyete de ev sahipliği yapmıştır. bunların hepsinin ayrı ayrı zenginliklerine, birikimlerine sahip olan bir şehirdir.

—16 Haziran 2016[6][7]

Ancak araştırmanın Google ve NASA ile hiçbir alakası yoktur. Google, Wikipedia sayfalarını indekslediğinden dolayı İngilizce Wikipedia sayfasında yapılan vandallık görselde belirtilen (Geographical center of world, dünyanın coğrafi merkezi) sorusuna vandalizme uğramış sayfadan Çorum bilgisini göstermiştir.

Belediye başkanı ayrıca Çorum’un bugüne kadar leblebisi dışında yeteri kadar tanıtılamadığını söylemiş, 2014 yılında 4.555[8] yabancı turistin ziyaret ettiği Çorum için “Bundan sonra dünyanın merkezi olarak da herkesin bildiği bir şehir olacak. En çok da turizm açısından katkısı olacağına inanıyorum.” demiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 7 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Haziran 2016. 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 15 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Haziran 2016. 
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 10 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Haziran 2016. 
 4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 23 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Haziran 2016. 
 5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 18 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Haziran 2016. 
 6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 19 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Haziran 2016. 
 7. ^ "Arşivlenmiş kopya". 18 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Haziran 2016. 
 8. ^ "Arşivlenmiş kopya". 19 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Haziran 2016.