İçeriğe atla

Dünya Profesyonel Bilardo ve Snooker Birliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dünya Profesyonel Bilardo ve Snooker Birliği
World Professional Billiards and Snooker Association
SporSnooker (profesyonel) ve İngiliz bilardosu
Etki alanıUluslararası
KısaltmaWPBSA
Kuruluş tarihi1968 (56 yıl önce) (1968)
Genel merkezBristol, İngiltere, UK
BaşkanJason Ferguson
ÖncülProfesyonel Bilardo Oyuncuları Birliği (PBPA)
(kuruluş)1946 (78 yıl önce) (1946)
Resmî internet sitesi
wpbsa.com

Dünya Profesyonel Bilardo ve Bilardo Birliği (WPBSA), profesyonel snooker ve İngiliz bilardosunun yönetim organıdır. Merkezi Bristol, İngiltere'dedir. 1946'da Joe Davis'in başkanlığında Profesyonel Bilardo Oyuncuları Birliği (PBPA) olarak kuruldu, birkaç yıl pasif kaldıktan sonra 1968'de yeniden canlandırıldı ve 1970'te Dünya Profesyonel Bilardo ve Snooker Birliği olarak yeniden adlandırıldı. Şu anki başkanı Jason Ferguson'dur.

WPBSA, iki sporun resmi kurallarını tasarlar ve yayınlar. Tabandan, amatör ve profesyonel düzeylerde küresel gelişimlerini teşvik eder; davranış düzenlemelerini uygular ve bunları ihlal eden oyuncuları disipline eder. Bahis usulsüzlüklerini araştırmak gibi yolsuzlukla mücadele etmek için çalışır. Ek olarak, koçluk geliştirme ve hakemlerin eğitimi ile ilgilenmektedir.

WPBSA, profesyonel World Snooker Tour'u düzenleyen World Snooker Ltd'nin yüzde 26 hissesine sahiptir. Ayrıca World Women's Snooker, Dünya Engelli Bilardo ve Snooker ve World Billiards aracılığıyla İngiliz bilardosunu da destekler.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]