Dünya: Son Çatışma

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dünya: Son Çatışma
Tür Bilimkurgu
Proje tasarımcısı Gene Roddenberry
Yönetmen David Winning
Başrol Bakınız Oyuncu Kadrosu ve Karakterler
Ülke  Kanada
Sezon sayısı 5
Bölüm sayısı 110 (bölümleri listesi)
Yapım
Gösterim süresi Yaklaşık 41 dakika
Yayın bilgileri
Kanal

en: CTV (1997-1999)

en: The New Net (1999-2002)
Yayın tarihi 6 Ekim 1997 - 20 Mayıs 2002

Dünya: Son Çatışma (Özgün adı: Earth: Final Conflict), senaryosu Gene Roddenberry tarafından ortaya atılan fikirler üzerine yazılmış ve eşi Majel Barrett-Roddenberry danışmanlığında çekilen Kanada yapımı bir bilimkurgu televizyon dizisidir. Ancak Gene Roddenberry'nin ölümünden sonrasına kadar film yapılmamış, sahneye konulmamış ya da yayınlanmamıştır. 6 Ekim 1997 - 20 Mayıs 2002 tarihleri arasında beş sezon yayında kalmıştır.

İlk başta dizi adının Savaş Meydanı Dünya olması düşünülmüş; fakat L. Ron Hubbard'ın romanı Savaş Meydanı Dünya'yı (Battleground Earth) andırdığından değiştirimiştir. Majel Barrett-Roddenberry dizinin yapımcılığını üstlenmiştir. Kendisi ayrıca dizinin ilk bölümlerinde Dr. Julianne Belman rolüyle görülmüştür. Barrett, Roddenberry'nin notlarıyla senaryo fikirleriyle senaristleri desteklemiş ve danışman olarak çalışmıştır. Roddenberry'nin ölümünden sonra ekranda görülen diğer bir dizi de Andromeda'dır.

Perde Arkası[değiştir | kaynağı değiştir]

21. yüzyılın başlarında dünya dışı bir varlık olan Taelonlar dünyaya ulaşmışlardır. Dünyaya yerleşmelerine karşılık insanlara ileri teknolojilerini sundular. Sonuç olarak salgınlar, savaşlar ve kirlilik neredeyse kayboldu. Bunca avantaja karşın bir direniş grubu oluşmuştur.

Dizinin sıradışılığının nedeni Taelonların bir karakter hariç tamamen kötü olmamalarıydı. Dünyayı fethetmek gibi bir niyetleri yoktu. Buna karşın gizli ajandalarındaki amaçlarına ulaşmak için de şiddet kullanmaktan kaçınmazlardı.

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin ilk bölümünü 6 Ekim 1997'de yayınlanmış ve beş sezon sürmüştür. Final bölümü 20 Mayıs 2002'de yayınlanmıştır.

Dizi, kadrosundaki alışılmamış değişimden dolayı çok başarılı olamamıştır. Bu değişim kadroyla prodüksiyon şirketi arasındaki anlaşmazlıklardan kaynaklanmaktadır. Dizinin ilk iki sezonunda hemen hemen bütün önemli kahramnları öldürülmüştür. Dizide beş sezon boyunca tek kadroda kalan FBI Ajanı Sandoval'dır.

Beşinci sezonda diğerlerine göre daha radikal değişimler gerçekleşti. Taelonlar yerine daha düşmanca tutumları olan enerji emici vampirler Atavuslar ortaya çıktı.

Bilimkurgu emektarı David Winning, 4. ve 5. sezonlarda yeni bölüm yönetmiştir. Bunların arasında iki bölümlük William Boone'ın dönüşü de bulunmaktadır.

Oyuncular ve Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Uzaylı Türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizide pek çok uzaylı ırkı bulunmaktadır. İlk olarak Taelonlar ortaya çıkmıştır ve dört sezon dizide kalmışlardır. Kısa bir süre sonra Taelonlar tarafından genetik olarak yaratılmış Skrilller ortaya çıkmıştır. 1. Sezon'un sonunda Taelonların neredeyse ortadan kaldırdığı Kimeralar ortaya çıkmıştır. 2. Sezonda Taelonlarla savaşta olan Jaridianlar ortaya çıkmıştır. Son olarak da 5. Sezonda Atavuslar ortaya çıkmıştır (aslına bakılırsa 2. Sezonda görülmelerine rağmen yeterince gelişmemişlerdi).

Dizide türler arasında oluşmuş melez türler de vardı. Liam Kincaid, Kimeran - İnsan meleziyken Lili Marquettte de Jaridan - İnsan melezi dünyaya getirmişti.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

1. Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

"Üç sene önce geldiler, insanlağın geleceğini sonsuza dek değiştirdiler. William Boone'un hayatı mahvoldu. İki dünya arasında sıkışmış bir adam. Taelonların atanmış koruyucusu; Direniş örgütünün gizli ajanı. Uzaylılar tarafından yerleştirimiş yapay virüs beynini kemiriyordu. Eşi benzeri olmayan bir biyolojik silahın kontrolü de elindeydi. William Boone gerçeğin peşindeydi."

– 1. Sezon tanıtımı; italik kısım 13. bölümde okunacaktır.

Hikâyemiz Taelonların Dünya'ya ulaşmasından üç yıl sonra başlar. Taelonlar, ileri teknolojilerini insanlığın yaşam kalitesini yükseltmek için kullanmışlardır. Buna rağmen Kuzey Amerika Taelon Birliği Başkanı Da'an, bir konuşma sırasında süikastçilerin hedefi olmuştur. Jonathan Doors, Taelonlarla yakın ilişkileri olan bir iş adamı, ölüdürülürken Da'an zarar görmemiştir. Da'an olayın araştırılması sırasında Polis Şefi Boone'ın çalışmasından etkilenmiş ve kendisine kişisel korumalık görevini teklif etmiştir.

Boone kibarca teklifi reddetti çünkü eşiyle yeni bir hayata başlamak istiyordu. Ayrıca Taelonlara tam olarak güvenmiyordu. Bu sırada, Boone'ın eşi esrarengiz bir şekilde öldürüldü ve bu arada Boone Jonathan Doors'un yer altındaki gizli direniş hareketine odaklanmak için kendi ölümüyle ilgili bir sahtekarlık yaptığını keşfetti. Doors Taelonların gizli niyetleri olduğuna inanıyordu ve bunu ortaya çıkarmaya çalışıyor; Boone'un eşinin cinayetiyle Taelonların ilgisi olduğuna inanıyordu. Bundan dolayı Boone, doğru yanıtları bulmak için direniş adına çifte ajan olarak çalışmayı kabul etti. Da'an'ın teklifini koruyucu olarak kabul etti ve koruyucuların kullandığı, kendisine çeşitli yetenekler kazandıran yapay virüsü (en: Cyber-Viral Implant) kabul etti. Bu virüs düşünceleri etkileyerek Taelonlara sadık olmayı sağlıyordu. Direniş Boone'daki virüsün yeni bir model olduğunu ve hareketlerine ihanet getirebileceğini fark etti. Ajan Boone'un koluna Skrill adında biyolojik bir silah ilave edildi. Direniş içerisinde Boone başka bir çifte ajan ve eski deniz piyadesi Lili Marquette'ye katıldı. Lili Marquette, boyutlar arası seyahat edebilen bir Taelon aracını kullanmakta ustaydı. Taelon tarafında Boone Ajan Ronald Sandoval adında bir başka koruyucuyla birlikte çalışıyordu. Sandoval beynindeki virüs sayesinde Taelonlara tamamen sadıktı.

Boone sonunda Sandoval'ın Taelonlara katılmak için eşini öldürdüğünü anlar. Sandoval, kendi eşinin Taelonlara katılırken büyük engel teşkil ettiğini aynı sorunlarla karşılaşmaması için Boone'un eşini öldürdüğünü açıkladı. Boone'un kafasındaki virüs modifiye edilmemiş olsaydı bu durumu aynen kabulleneceğinden kendisinden beklendiği gibi davranarak Direniş'in verdiği görevi yerine getirmeye devam etti.

Bir Amish kasabasında garip bir uydu bulunur. Lili ve Boone araştırmaya giderler. İleriki bölümlerde uydunun bir Direniş üssüne bağlı olduğu anlaşılacaktır. Bu uydunun kopya üretme yeteneği vardır ve ileride bir Direniş bilim adamının ölümüne neden olacaktır. Uydu sonraları Taelonların elinden çıkacaktır.

Boone Lili'yi yeteneklerine ihtiyaç duyulduğu zaman teknik bir dahi ve bilgisayar korsanı Augur'la tanıştırdı. Daha sonra Lili ve Boone, Jonathan Doors'la tanıştılar. Doors'un Direniş'in kurulduğu günden bu yana içinde olduğunu öğrendiler.

Boone Taelonların gerçek niyetiyle ilgili arayışlarına ve Da'an'la iyi arkadaş olmaya devam ediyordu. Bu arada daha az sempatik bir Taelon olan Zo'or'la tanıştırıldı. Boone Ma'el adında bir Taelon'un yüzyıllar önce Dünya'ya geldiğini ve insanlığın bir gün Taelonlarla eşit olacağıyla ilgili kehanette bulundu. Sandoval komik, İrlandalı kahin Siobhan Beckett'le tanıştı.

Sandoval'ın beynindeki yapay virüs hata vemeye başlaması Taelon kontrolünden çıkmasına neden oldu. Eşini akıl hastanesinden kurtardı ama ölümün eşiğinden döndü. Direniş çifti ele geçirdi ve Boone Doors'u Sandoval'ın Taelonlara geri göndermek konusunda ikna etti. Sandoval'ın eşi güvenli ellerdeyken Sandoval'ın beynine yeni bir virüs yerleştirdiler ve Boone'un eşini öldrüdüğüne inanmasını sağladılar.

Bilim adamının nişanlısı daha önce belirtilen nesne tarafından öldürülmüştü. Direniş nesnenin kurulduğu yeri tespit etmiş ve bilim adamı kendi canı pahasına nişanlısını kurtarmayı başarmıştı. Bu arada nesne ortadan kaldırılmıştı.

Taelonların düşmanları Ha'gel Dünya'ya gelir. Taelonlar onun ırkı olan Kimeraları görüntü olarak bir şekilde değiştirmiştir. Ha'gel geçici olarak başka ırkların şekline girme ve şeklini aldığı kurbanı bir süreliğine etkisiz hale getirme yeteneğine sahipti. Ha'gel Sandoval'ın ve Siobhan Beckett'in şeklini almıştır. Boone bu korkutucu yaratıkla karşılaşmak istemiştir. Boone bu kapışmada ağır yaralanmış ve Ha'gel öldürülmüştür. Boone'un durumu kritiktir, Zo'or bedenini buharlaştırmıştır.

2. Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

"Onlar müttefiklerdi. Dünya'ya barış amaçlı gelen uzaylılar. Asıl görevleri insanlığı sonsuza kadar ortadan kaldırmaktı. Liam Kincaid Taelonlarla İnsanların Direniş örgütü arasında kalmıştı. Bir insandan daha çok insan olan bir adam. Onun geçmişindeki gizem Dünya'nın geleceğinin anahtarı ve insanoğlunun kaderiydi. Dünya'daki Son çatışma için..."

– 2. Sezon tanıtımı

Beckett, Direniş Boone'un ölümüyle çalkalanırken doğum yaptı. Koruyucunun bebeği bir Kimeran / insan meleziydi ve hızlı büyüyordu. Çocuğun adını Liam Kincaid koydular. Liam bir yetişkin olarak hızlı bir şekilde işlere el attı. Beckett'in hafızası silinmiş ve Taelonlara geri gönderilmişti. Yeniden ortaya çıkan nişanlı, Jaridian kaynaklı esrarengiz nesnenin kopyasıydı. Nesne Taelon Meclisi'nin liderini kopyaladı ve öldürdü. Liam, Da'an'ı kurtardı ve kendisinin yeni koruyucusu olarak işe başladı. Liam Direniş'e katıldı ama Doors'un izinden gitmedi. Lili, Sandoval'ın emrinde çalışmaya zorlandı ama kendisi çifte ajanlık görevlerine devam etti. Zo'or yeni Taelon lideri oldu ve Sandoval de onun kişisel koruması.

Da'an Liam'ın ne ve kim olduğunu keşfetti; ikisi iyi arkadaş oldular. Da'an ve Zo'or kendi fikirleri uğruna çarpıştılar. Zo'or, insanların Taelonlara hizmet etmesi gerektiğine inanırken Da'an eşitliğe inanıyordu. Taelonlar Dünya'yı Jaridanlarla savaş için hazırlıyorlardı.

Direniş beyne yerleştirilen yapay virüslerin motivasyona ve ev sahibinin isteğine göre çıkarılabileceğini keşfetti. Liam annesinin, Koruyucu Siobhan Beckett'in, kafasındaki virüsün doğru çalışmadığını ve inisiyatifi ele aldığını hissetti. Beckett'in kendi içinde savaştığı tüm yanlışlarla mücadele etmesi gerekti.

Doors, Direniş'i yer altından çıkarmaya ve Başkan için çalışmaya karar verdi. Direniş üyeleri Doors'un bunu yapabileceğinden şüphe duyuyordu. Eski Direniş üyeleri Lili'ye ve Augur'a insanlığın korunmasıyla ilgili endişelerini bildirdiler. Direniş Liam'ın liderliğinde yeniden yapılandı. Da'an bunun kötü bir fikir olduğu görüşündeydi.

Zo'or Direniş'i ve Doors'u Başkan Thompson'a süikast girişiminde açığa çıkardı. Thompson süikastten sağ çıkar ve sıkıyönetim ilan eder. Direniş üyeleri hedef alnır ve çoğu Taelon Ana Gemisi'ne nakledilir. Liam ve Augur, Doors'u kurtarmaa çalışırken yakalanır. Lili, Dünya'yı son bir kere daha kurtarma çabasına girerek ana gemiyi imha etmeye çalışır.

3. Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

"Uzaylı bir ırk olan Taelonlar Dünya'ya barış sözüyle geldiler. Ama uzaylılara direnen, onların gerçek amaçarını bilenler vardı. Taelonların gerçek görevi, sırları dünyamızı sonsuza kadar ortadan kaldırabilirdi. İnsanlığın kaderi, işte bu sırra ulaşmak ve geleceğe karşı mücadele etmek için ortaya çıkanların elindeydi."

– 3. Sezon tanıtımı

Lili'nin planı geri tepmiş ve kendisi ölümden dönmüş, nihayet Taelonlara karşı hain ilan edildi. Liam ve Augur bir gönüllü tarafından kurtarıldı. Diğer taraftan Doors yakalanır. Doors, Zo'or'dan kendisini serbest bırakması için gerekeni yapma yeteneğine sahipti. Zaten kurtaran gönüllü de kendi adamlarından Renee Palmer'dı ve Doors International'ın yeni CEO'suydu. Sıkıyönetim kaldırıldı ve Direniş üyeleri geri döndü. Lili Sandoval'ın yanında esir kalmaya devam etti. Ölünce DNA'sı ortadan kaldırıldı ve uzaya dağıtıldı. Liam ve Augur Direniş'i yönetmeye devam ettiler.

Doors Direniş'ten ayrı çalışmaktaydı ama Renee Liam'la koordineli çalışacaktı. Zaman içinde iyi ortak oldular. Da'an ve Liam'ın ilişkisi daha yakınlaştı. Zo'or planlar yapmaya devam ederken Sandoval'ın kendi ajandası olduğunu fark etti. Lili Jaridia kimliği alırken tuzağa düşürülerek Jaridia'da getirildiğini fark etti. Lili, Dünya'ya Vorjack adında bir Jaridialı'nın çocuğuna hamile bir şekilde döndü. Liam ve Renee bu tehlikeli seyahatte kendisine yardım ettiler.

4. Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

"Uzaylı bir ırk olan Taelonlar Dünya'ya barış sözüyle geldiler. Ama uzaylılara direnen, onların gerçek amaçarını bilenler vardı. Taelonların gerçek görevi, sırları dünyamızı sonsuza kadar ortadan kaldırabilirdi. İnsanlığın kaderi, işte bu sırra ulaşmak ve geleceğe karşı mücadele etmek için ortaya çıkanların elindeydi."

– 4. Sezon tanıtımı

Da'an, İnsan / Jaridia melezinin yaşaması konusunda yardımcı olmuştu. Jaridianlar ölüyor ve Vorjack bu çocuğun ırklarının devamına yardımcı olacağını umuyordu. Ama umduğu gerçekleşmedi. Lili ve Vorjack Liam sayesinde çocuklarıyla kaçtılar.

Augur'un başı kanunla derttedir ve saklanmak zorundadır. Arkadaşı Juliet Street'e Direniş'teki rolünü üstlenmesini teklif eder. Juliet teklifi kabul eder. Güvenilirliğini ve zekasını kanıtlamıştır.

Direniş yeniden yüzeye çıkınca Renee ve Liam birlikte takım olurlar ve uluslararası bir ekiple insanların çıkarlarını Taelonlara karşı korumaya devam ederler. Her geçen gün Taelonların durumu kötüyü giderken Zo'or da kendi halkından uzaklaşmaya başlamıştı.

Son olarak, Liam ve Renee bir volkanın derinliklerinde, uzun zaman önce Ma'el tarafından kurulmuş gizli bir yeniden doğuş kabini keşfettiler. Liam bütüm canlıların birbiriyle ilişki içinde olduğunu ve Taelonların kurtarılmasını rol oynaması gerektiğini keşfetti. Bunu ortaya çıkardıklarında altı Taelon aşağı iniyordu ve Vorjack tarafından yönetilen bir Jaridian filosu sahneye çıkar. Zo'or, hayatının kurtulmasını garanti etmiştir, bir enerji havuzuna dokunur ve enerjisini emer. Liam Jaridianlıları Taelonlara katılmaya ikna eder. Volkan faaliyete geçerken birleşme prosedürü Liam'ın yardımıyla başlamıştır ama kimin ya da neyin ayakta kalacağı kesin değildir.

5. Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

"21. Yüzyıl'da Taelon adında uzaylı yaratıklar barış sözüyle Dünya'ya geldiler... Yalan söylediler. Perde arkasındaki planları insanlığı köle yapmaktı. Yıllar sonra Taelonlar ortadan kaybolurken daha agresif bir ırk olan Atavuslar geldi. Benim adım Renee Palmer; görevim yeni türlerin üstün tür haline gelmesini engellemek. Bu Dünya'daki Son Çatışmadır."

– 5. Sezon tanıtımı

Liam, Taelonlar ve Jaridyalılar volkanda kaybolurlar. Taelonların ve Jaridyalıların ortadan kaybolmasıyla Renee ve Street yeni bir tehtide, Atavuslara karşı koymak zorundadırlar. Olaylar daha karmaşık hale gelmektedir. Bu sezonda Atavuslara karşı mücadele veren Renee epey meşgul olacaktır.

Sandoval, Atavus lideri Howlyn'le ittifak için anlaşma yaptı. Planları Atavus - İnsan melezi askerlerden oluşan bir ordu kurmaktı.

Son Sezonda 1. Sezon'un kahramanları William Boone geri dönmüştür. Zo'or ise bir Atavus kadını olarak yeniden canlanmıştır.

Renee'nin son çatışması, Liam'la yeniden birleşmesi ve Atavus ana gemisini bulması dizinin finalini oluşturmaktadır.

Yayın[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizilerin ilk yayını CTV'de CTV 1997 yılında yapılmış ve kanalın düşük izlenme oranları nedeniyle diziyi iptaline kadar iki sezon yayınlanmıştır. Dizi buna rağmen CTV'nin izniyle pek çok kanalda tekrarlanmış ve başka bir kanala (en: A - Channel) aktarılmıştır. Dizi eş zamanlı olarak Amerika Birleşik Devletleri'nde de yayınlanmıştır.

DVD Yayınları[değiştir | kaynağı değiştir]

DVD yayınlarının hiç birinde altyazı bulunmamaktadır.

1. Bölge[değiştir | kaynağı değiştir]

1. Bölge'de yalnızca 3, 4 ve 5. sezonların DVD'leri yayınlandı. 3. Sezon 5 Ağustos 2003'te 4. Sezon 16 Eylül 2003'te ve 5. Sezon da 28 Ekim 2003 yayınlandı. DVD'lerin dağıtımı yalnızca bu sezonlar için geçerlidir.

2. Bölge[değiştir | kaynağı değiştir]

2. Bölgede'de bugüne kadar yalnızca ilk sezon DVD'leri yayınlandı (3 Nisan 2006).

Yayın Tarihleri[değiştir | kaynağı değiştir]

DVD Adı
Yayın Tarihleri
1. Bölge
2. Bölge
4. Bölge
Tüm 1. Sezon Bilinmiyor 3 Nisan 2006 6 Aralık 2006
Tüm 2. Sezon Bilinmiyor N/A N/A
Tüm 3. Sezon 5 Ağustos 2003 N/A N/A
Tüm 4. Sezon 16 Eylül 2003 N/A N/A
Tüm 5. Sezon 28 Ekim 2003 N/A N/A

İnceleyin[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

http://www.davidwinning.com/ 18 Aralık 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.