Düşme faktörü

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Düşme faktörü, dinamik bir ip kullanan liderli tırmanmada, bir tırmanıcının ipi gerilmeye başlamadan önce düştüğü yüksekliğin (h) ve düşüşün enerjisini emmek için mevcut olan ip uzunluğunun (L) oranıdır. Düşme faktörü f, yükseklik h, ip uzunluğu L ile gösterilir:

Etki gücü[değiştir | kaynağı değiştir]

Darbe kuvveti tırmanıcının düşerken halat için maksimum gerilim olarak tanımlanır. Sönümsüz bir ortak modelini kullanarak halat harmonik osilatör (HO) etki gücü Fmax halat olarak verilir:

mg tırmanıcının ağırlığı, h düşme yüksekliği ve k ipin esneme sabiti. Kullanımı elastisite modülü E = k L/q herhangi bir malzeme sabiti, darbe kuvveti sadece esneme faktörüne bağlıdır f, i.e. orana h/L, kesitiq halat ve tırmanıcının ağırlığı. Daha fazla halat kullanılabilir, yumuşak halat sadece daha yüksek bir enerji düşüşü için telafi olur. Tırmanıcı üzerinde maksimum güç Fmax tırmanıcının ağırlığı azalır mg. Yukarıdaki formül kolayca maksimum gerilim solunum esnasında enerjinin korunumu yasasına göre elde edilebilir. Halatın maksimum uzaması xmax :

Düşme yüksekliği, bir fonksiyonu olarak gerçek tırmanma halat darbe gücü elde etmek için HO modeli kullanılarak h ve tırmanıcı ağırlığı mg, biri için deneysel değer E halat için. Ancak, halat üreticileri sadece halat etkisine güç vermek için F0 ve statik ve dinamik uzamaları standart altında ölçülür olduğunu UIAA esneme koşulları: Düşme yüksekliği h0 of 2 x 2.3m kullanılabilir halat uzunluğu ile L0 = 2.6m esneme faktörüne yol açar f0 = h0/L0 = 1.77 ve düşme hızı v0 = (2gh0)1/2 = 9.5m/sn sonunda düşme mesafesi h0. Kütle m0 esneme için kullanılan 80 kg. Bilinmeyen bir miktar ortadan kaldırmak için bu değerleri kullanma E isteğe bağlı düşme yüksekliği bir fonksiyonu olarak bir darbe kuvveti ifade yol açar h ve f şeklinde keyfi esneme faktörleri:

Farklı sürtünme sabitleri κ için dinamik uzama ^ (-1) bir fonksiyonu olarak etki gücü.

Bir ipin basit bir sönümsüz harmonik osilatör modeli, ancak, gerçek halatlar açıklanamaz. Birincisi, gerçek ipler neredeyse bir düşüşten sonra salınım olduğu açıktır. Sonra bir süre sonra ipi yerleşmiş ve salınım durur. HO'da doğru bir statik uzama, dinamik uzama ve darbe kuvveti ile doğru ilişkiler gibi tırmanma ipi deneysel değerlerini izah edemez. Bu sadece halatın sürtünme kuvveti dikkate alınarak düzeltilebilir. Viskoelastik Bir Standart Lineer Katı modelin temelinde tek bir darbe kuvveti ve statik uzamaları, dinamik uzamaları için daha karmaşık ifadeler yer alır. Halat olarak Sürtünme kuvveti enerjisi dağılır ve böylece sönümsüz harmonik osilatör modeline kıyasla darbe gücünün azalmasına yol açar. Aynı zamanda halat ek bir uzamaya yol açar. Çizimde standart UIAA düşüş koşullarının gerçek tırmanma halatları etkisini güçleri ölçülen dinamik uzama ile ilgili bilgiler gösteriliyor. Ayrıca HO modeli gerçek tırmanma halatları bu bağımlılıkları izah edemediklerini göstermektedir.

Halat tırmanıcı ve arasında çeşitli karabinalar içine kırpılır olduğundan, böylece kuru olarak adlandırılan sürtünmeye ek olarak bir tip oluşur, sürtünme halat ve özellikle son karabinalar çantanızda bulunması lazım. Kuru sürtünme mevcut uzunluğundan daha küçük bir halatın etkiliğine bağlı olarak bir uzunluk açar L ve böylece darbe kuvvetini arttırır. Kuru sürtünme de bir tırmanıcı ilerlemek için üstesinden gelmek zorunda ipi sürükle sorumludur. Bu tırmanıcı her zaman ip kütle kendisi daha büyük olan çekme zorunda olduğu halat etkili bir kütle ile ifade edilebilir. Bu tırmanıcı yapılmış olan yön değişikliği açıların toplamı üzerinde katlanarak bağlıdır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. https://web.archive.org/web/20160304220513/http://www.hno.com.tr/dagcilik/documents/ip_ders01.htm