Düşkapanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çağdaş bir düşkapanı

Düşkapanı ya da rüya yakalayan, rüya avcısı (İngilizce dreamcatcher, Lakotaca iháŋbla gmunka, Ojibvaca asabikeshiinh «örümcek»[1][2] ya da bawaajige nagwaagan «rüya tuzağı»[2]), Kuzey Amerika Kızılderililerinde kâbuslardan korunma amacıyla kötülükleri yakalayıp yok eden ve söğüt dallarından yapılma bir kasnağın ip ya da babiche ile örümcek ağı ya da kar ayakkabısı gibi örülmesiyle oluşturulan el yapımı nesne. Daha sonra bu kişisel eşyalarla ya da tüy ve boncuk gibi aksesuarla süslenerek yatak ucuna asılır.

Kökeni[değiştir | kaynağı değiştir]

Kanada Kızılderililerinden Ojibvalar tarafından 1960 lı ve 1970 li yıllarda yaygın olan Kızılderilicilik (Pan-Indianism) hareketi sırasında oluşsa da diğer Kızılderili kabilelerince de benimsenmiştir. Bazı kabileler tarafından Kızılderili birliği ve kültürünün genel bir sembolü olarak görülse de diğer bir kısmı bunları fazla ticarileşmiş ürünler olarak görürler.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Freelang Ojibwe Dictionary". 17 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Şubat 2013. 
  2. ^ a b Prindle, Tara. "NativeTech: Dream Catchers". 22 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Eylül 2007. 
  3. ^ "Native American Dream catchers" 12 Şubat 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Native-Languages