Düğümlü havlı halı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Knopen 001.jpg
Knopen 002.jpg

Düğümlü havlı halı çözgü ve atkı arasında dokunmuş düğümlerin kesik uçlarından yükseltilmiş yüzeyler veya kazıklar içeren bir halıdır. Ghiordes / Türk düğümü, Türk halıları ve Fars halılarına özgü Senneh / Fars düğümü iki ana düğümdür. Kazıksız düz veya goblen dokuma halı bir kilimdir. Bir havlı halı, çözgü ve atkı genişliği ve sayısı, hav yüksekliği, kullanılan düğümler ve düğüm yoğunluğundan etkilenir.

"Yapısal atkı iplikleri, örgünün yüzeyinden dik bir açıyla yükselen tamamlayıcı atkı ile değişmektedir. Bu tamamlayıcı atkı, halının havını veya kestirmesini oluşturmak için üç düğümden biri ile çözgüye tutturulmuştur." Düğümler, her bir çözgü ipliği çiftine birer sıra halinde bağlanır, bu da halının daha sağlam olmasını sağlamak için aşağı itilebilir: "iç içe çözgü ve atkı iplikleri halının temelini oluşturur ve tasarım düğümlerin sıralarından gelir." "Düğümlü yığında ... atkı sıralarının düzenlenmesi baskın faktördür."

Çapraz veya ofset düğüm, birbirini izleyen sıralarda alternatif çözgü çiftlerini işgal eden düğümlere sahiptir. Bu özellik yarım düğümden diğerine değişiklik yapılmasına izin verir ve farklı açılarda köşegen desen çizgileri oluşturur. Bazen Kürt ya da Türkmen halılarında, özellikle Yomudlarda bulunur. Çoğunlukla simetrik olarak bağlanır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]