Dört Go Okulu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Dört Go Okulu, Japon go tarihinde, Tokugawa Shogunluğu'nun başlangıç zamanında, go üzerine çalışmalar yapmak için devlet yönetimi tarafından desteklenmiş ve kontrol edilmiş dört go akademisidir. Takriben aynı zamanlarda shogi de üç okul ile organize edilmiştir. Buradaki "okul" kavramı Japonya'daki diğer tüm geleneksel sanatlarda olduğu gibi iemoto sisteminin tanımlamış olduğu çizgide işleyen bir kurumu ifade eder. Özelde ifade edilecek olursa, bu dört okuldan üçünün lideri nesilden nesile geçen bir ismi taşır: Inoue Inseki, Yasui Senkaku, Hayashi Monnyu. Dolayısı ile bu isimlere yapılan referanslar okulların o dönemdeki liderlerini ifade eder.

Bahsi geçen Dört Go Okulu şunlardır: Honinbo Okulu, Hayashi Okulu, Inoue Okulu ve Yasui Okulu. Teorik olarak bunlar eşit kategoridedirler ve oshirogo ismi verilen resmi saray oyunlarında rekabet etmişlerdir.

Budist bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Honinbo ve Hayashi Nichiren Budizmi ile aynı çizgide ve Inoue ile Yasui de Jodo Shu çizgisinde olmak üzere bahsi geçen bu go okulları aynı zamanda ismen birer Budist enstitüsüdürler[1]. Bundan dolayı tüm oyuncuları erkektir.

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Go Monthly Review 1963/4 s.41

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]