Döngü başına komut sayısı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Döngü başına komut sayısı (IPC), bilgisayar mimarisinde, işlemci performansının bir bileşenini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Diğer bir deyişle her saat darbesinde işlenen ortalama komut sayısıdır ve komut başına döngü sayısının çarpma işlemine göre tersidir.

IPC hesabı[değiştir | kaynağı değiştir]

İşlemci için IPC ve saat hızını çoğaltmak, saniye başına komut sayısı'nın(Instruction Per Second) arttırılmasıyla elde edilir. IPC hemen hemen işlemcinin performansını bildirir. Saat başı uygulanan işlemlerin sayısı mevcut işlemciyle sabit değildir, bu işlemciyle hareket eden özel yazılıma da bağlıdır ve aslında tüm aletlere özellikle bellek sıradüzenselliğine. Buna rağmen belli işlemcilerin özellikleri, ortalama IPC değerinden yüksek olan tasarımları, mevcut olan çoklu ALU'lari ve kısa veri iletim hatları yönetmeye meyillidir. Farklı komut birimlerini karşılaştırırsak; basit bir komut birimi aynı yonga teknolojisini kullanan daha karmaşık komut birimleri sahibi olan, yüksek IPC modelini yönetebilir, bununla birlikte, en karışık komut sistemi, basit bir komut sisteminden daha yararlı işler başarabilir.

IPC’yi yöneten faktörler[değiştir | kaynağı değiştir]

Her ikisi için de, komutların seviyesi verilirse yüksek IPC ve düşük saat hızı, veya düşük IPC ve yüksek saat hızı oluşabilir.

Yüksek IPC, düşük saat hızı dizaynları genellikle “brainiac13 Eylül 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.” dizaynlar olarak bilinirken, düşük IPC ve yüksel saat hızı da “speed demons13 Eylül 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.” olarak bilinir.

İkisi de değerli işlemci dizaynlarıdır, ve bu ikisi arasındaki seçim genellikle geçmişin mühendislik kısıtlamalarından ve satış baskılarından dolayı dikte olmuştur.

Bilgisayar hızı[değiştir | kaynağı değiştir]

Herhangi bir Bilgisayarla yapılan kullanışlı işlemler, işlemcinin hızının yanında birçok etkene de bağlıdır. Bu etkenler; işlemci mimarisi13 Eylül 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. ni, makinenin içindeki yerleşme yapısını, disk depolama5 Ekim 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. sisteminin hızını, bilgisayara takılı olan diğer aletlerin hızını, işletim sisteminin faydasını ve en önemlisi kullanılan yazılımın yüksek seviyeli tasarımını içermektedir.

Bilgisayar sisteminin kullanıcıları ve müşterileri için IPC, bilgisayar sistem performansını bildirilmesinde özellikle faydalı değildir. Konu ile ilgili performansın doğru ölçümü için denektaşına başvurmak daha faydalıdır. Bunun varlığının farkında olmak faydalıdır ve bu şekilde saat hızının, neden bilgisayar performansıyla ilgili olan tek faktör olmadığı gerçeği elde edilir.