D'NASH

Vikipedi, özgür ansiklopedi

D'NASH İspanyol müzik grubu Eurovision 2007 Helsinki'de İspanya'yı I Love You Mi Vida isimli şarkı ile temsil etti.

Üyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski Üye[değiştir | kaynağı değiştir]

Grup Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

2006 yılında, grup ilk single'ları "Capaz de Todo" (Her şeyden Güçlü) ile sahneye çıktı. Albüm ise tam bir ay sonra; 28 Mart'ta piyasaya sürüldü. 2006 Nisan ayında ikinci single'ları ¿Dónde Estás? (Nerdesin) çıktı. Aynı yıl Kasım ayında iki yeni şarkı ile -"¿Qué Sabes del Amor?(Aşk Hakkında Ne Biliyorsun?)" ve bir Noel şarkısı olan "Más Allá de Las Estrellas" (Yıldızların Ötesinde)- albümü yeniden piyasaya sürdüler. İkinci yayım, albümün değerini arttırdı.

24 Şubat 2007'de Nash, 12 Mayıs 2007 Eurovision'da Helsinki'de İspanya'yı kimin temsil edeceğini belirleyecek bir yarışma olan "Misión Eurovisión"'u kazandı. Yarışmaya girmeden hemen önce grup, adlarının "D'Nash" olarak değiştirdiklerini açıkladı. Yarışmaya I Love You Mi Vida(Seni Seviyorum, hayatım) isimli şarkıyla girdiler. Ancak büyük bir şanssızlık sonucu yirmi dört de yirminci(43 Puanla) oldular.

2007 yılında albümlerini I Love You Mi Vida ve Misión Eurovisión sırasında söyledikleri "Una Lágrima (Bir Gözyaşı), Busco Una Chica (Bir Kız Arıyorum)), Tu Voz Se Apagará (Sesin Kesilecek) ve La Reina de la Noche (Gecenin Kraliçesi))" isimli şarkıları da ekleyerek yeniden piyasaya sürdüler. Ayrıca Ben E. King'in hit şarkısı "Stand By Me" de bu albüme eklenmişti. Albüm, İspanya'da 23. sıraya yerleşti ve 20,000'in üzerinde kopya sattı. Kasım 2007'de grup "Amanda" isimli yeni bir single ile yeniden duyuldu. 4 Aralık'ta ise ikinci albümleri Todo Va a Cambiar (Her şey Değişecek) piyasaya sürüldü.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Single[değiştir | kaynağı değiştir]

   * 2006: Capaz de todo
   * 2006: ¿Dónde Estás?
   * 2007: I Love You Mi Vida
   * 2007: Amanda

Albüm[değiştir | kaynağı değiştir]

   * 2006: Capaz de Todo
   * 2006: Edición Especial Capaz de Todo
   * 2007: Capaz de Todo - Misión Eurovisión
   * 2007: Todo Va a Cambiar

Son Haberler[değiştir | kaynağı değiştir]

22 Nisan 2008 yılında grup üyelerinden Ony, yaz turnesi sonunda gruptan ayrılacağını açıkladı. Hayatına müzikaller üzerinde çalışarak devam edeceğini açıkladı. 4'lü olarak en son, Fuengirola, Málaga'da konser verdiler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]