Kiparissos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Cyparissus sayfasından yönlendirildi)
Jacopo Vignali tarafından resmedilen "Cyparissus" adlı tabloda Cyparissus ve geyiğinin ölümü resmedilmiştir (1670).

Cyparissus, servi anlamına gelen veya Hüzünlü Servi olarak da kullanılan (Yunancaκυπάρισσος "Kyparissos", Latincecupressus, ciprés), Yunan mitolojisinde bir kahraman[1]. Keos'ta yaşadığına inanılan olağanüstü güzellikteki bir erkek olan Cyparissus[1] ile ona âşık olan Apollon'un mitolojisi.[2] Auge Herakles ile Telephos'un çocuğu olan Cyparissus'un kaderi aslında babası Telephos'un isminin Türkçe karşılığı "geyik" isminde saklıdır. Ölümü geyik yüzünden olacaktır[3]. Keos'ta oturan Cyparissus Tanrı Apollon'u kendisine aşık edecek güzelliktedir.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Çocukluğundan ergenliğine dek en yakın arkadaşı bildiği ve çok sevdiği[4] dişi geyiğini Cyparissus yanlışlıkla ok ile vurur ve çok üzülür, dünya başına yıkılır. Geyiğinin ölümüne çok üzülerek kederden Tanrılara canını alsınlar diye yalvarır. Bunun yetmeyeceğini düşünerek gözyaşlarının her zaman gökyüzünden akmasını ister. Bunun üzerine Apollon olağanüstü güzelliğine hayran olduğu Cyparissus'un sesini duyar ve acılarını dindirmek için, her zaman doğada var olsun diye onu bir serviye dönüştürür.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Cyparissus, Hüzünlü Servi". 5 Ağustos 2013. 4 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mart 2014. 
  2. ^ Rahşan Erdem (30 Nisan 2007). "Apollon ve Cyparissus (Ağlayan Servi)". Ağaçlar.net. 13 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mart 2014. 
  3. ^ Stephanos Byzantinos: S. v. «Aπολλωνία» y «Κυπάρισσος»; Real Ansiklopedisi VIII, col. 51, s. v. «Kyparissos» [Hirschfeld].
  4. ^ Tuncay Neyişçi (25 Şubat 2013). "Benim Expo 2016 ağaç önerim: Servi". Ağaçlar.net. 13 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mart 2014. 
  5. ^ Kitap kaynağı; yazar: Ovidius, kitap: "Metamorfozlar" sayf. 106 - 142 arası.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]