Creeper

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Creeper
Sınıf Bilgisayar virüsü
Alt tür Bilgisayar solucanı[1]
İzolasyon 1971
Kökeni ABD
Yaratıcısı Bob Thomas, Ray Tomlinson
Etkilediği OS TENEX
Dil İngilizce

Creeper, 1971'de BBN çalışanı Bob Thomas tarafından TENEX işletim sistemi için yazılan deneysel bir bilgisayar programıdır.[2] Orijinal program, ARPANET kullanan TENEX işletim sistemi ile çalışan DEC PDP-10 ana bilgisayarlarının arasında hareket etmek için tasarlandı. Ray Tomlinson bir sonraki sürümde, programı basitçe yer değiştirmek yerine kendini bilgisayarlar arasında kopyalayacak şekilde tasarladı.[3] Creeper'ın bu kendi kendini kopyalayan sürümü, genellikle ilk Solucan (virüs) olarak kabul edilir.

Program, verilere herhangi bir zarar vermediği için kötü amaçlı bir yazılım değildi. Çalıştığında sadece, terminalde "I'm the creeper: catch me if you can"(Ben creepr'im: başarabilirsen yakala) mesajının çıktısını vermesini sağlıyordu.[4]

Reaper[değiştir | kaynağı değiştir]

Reaper
Orijinal yazar(lar) Ray Tomlinson
İşletim sistemi TENEX
Tür Antivirüs yazılımı

Reaper, Ray Tomlinson tarafından ARPANET üzerinde çalışan ve amacı kendi kendini kopyalayan Creeper'ı silmek için oluşturulan benzer bir programdı.

Kültürel etki[değiştir | kaynağı değiştir]

Creeper ve Reaper arasındaki çatışma, Core War programlama oyunu için ilham kaynağı oldu. Reaper'ın kurgusal versiyonları Digimon Tamers animesinde ve Digital: A Love Story görsel romanında düşman olarak kullanıldı. Aynı zamanda insanlaştırılmış bir Creeper, kişiselleştirilmiş Morris solucanı ile birlikte Internet Explorer'daki bir çevrimiçi çizgi romdanda yer aldı.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ IEEE Annals of the History of Computing. IEEE Computer Society. 2005. ss. 27-28. 
  2. ^ The Evolution of Viruses and Worms (PDF). 2004. Erişim tarihi: 31 Temmuz 2019. 
  3. ^ Metcalf, John (2014). Core War: Creeper & Reaper. Erişim tarihi: 1 Mayıs 2014. 
  4. ^ Tom Meltzer ve Sarah Phillips. "From the first email to the first YouTube video: a definitive internet history". The Guardian. Erişim tarihi: 23 Ekim 2009. 
  5. ^ Merryweatherey (w), Prenses Hinghoi (a). "Ep. 50 - Creeper - 51". Webtoons. Erişim tarihi: 18 Aralık 2019.