Craig Venter

Vikipedi, özgür ansiklopedi
J. Craig Venter
Craig Venter 2007
Doğum14.10.1946
Salt Lake City, Utah, ABD
Mezun olduğu okul(lar)Kaliforniya Üniversitesi, San Diego
Kariyeri
DalıBiyolog ve iş insanı
Çalıştığı kurumlarBuffalo Üniversitesi,New York Eyalet Üniversitesi
National Sağlık Kurumu
J. Craig Venter Enstitüsü

John Craig Venter (14 Ekim 1946; Salt Lake City, Utah), Amerikalı biyolog, iş insanı.[1] Venter çocukluğunda hiç de çalışkan biri değildi. Daha çok tekne turlarına katılır ve eğlenirdi. Orta okul dönemi karnelerinde çok zayıf notlar vardır ama bu onun ileride başarılı bir bilim insanı olmasına engel değildi. Genom Araştırma Enstitüsünü kurdu ve insan genomunun haritalandırılmasında yardımcı oldu.[2] Time dergisi tarafından 2007 ve 2008'de 2 sene üst üste Time 100 100 en etkili insan listesinde yer aldı. Şu aralar yapay canlı konusunda çalışmakta ve başarılar göstermektedir. Yapay canlı, kamuoyunu da ikiye bölmektedir. Birinci grup bu olayın çığır açtığını düşünüyor şöyle ki; bu çevreyi korumak için, canlıları korumak için bakteri üretilebileceğini de gösteriyor. İkinci grup ise bunun hiç etik olmadığını çünkü böylece farklı hastalıklar üretilerek çok kötüye kullanılabilinecek bir durum ortaya çıkardığını düşünüyorlar.

İnsan Genomu Projeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

4 Eylül 2007'de, Craig Venter kendi DNA dizisinin tümünü yayınlamıştır. Bu, bir insanın 6 milyar harflik genomunun yayınlandığı ilk seferdir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Shreeve, Jamie (31 Ekim 2005). "The Blueprint Of Life". 23 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Aralık 2007. 
  2. ^ Craig Venter meets with BABS Students 7 Ekim 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. University of New South Wales (18 March 2005)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]