CompTIA

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Hesaplama Teknoloji Endüstrisi Birliği (Computing Techonology Industry Association = CompTIA), kar amacı gütmeyen ticari bir organizasyondur. 1982 yılında 5 mikro bilgisayar bayisi tarafından Association of Better Computer Dealers (ABCD) şirketi olarak kurulmuştur. 10 yıl boyunca ABCD birçok CompTIA girişimi ve üyelik kazançları için zemin oluşturmaya çalışmıştır.

ABCD daha sonra bilgisayar endüstrisindeki rolünü evrimleştirmek adına bir birliği yansıtması için ismini Computing Techonology Industry Association (CompTIA) olarak değiştirmiştir. 1990'larda büyüme periyoduna girmiş ve genişleyen bilgisayar endüstrisinin ihtiyaçlarına göre aktivitelerinin kapsamını arttırmıştır. Şirketin eğilimleri ağ,UNIX,görüntü, mobil hesaplama ve çoklu-ortam(multimedia)alanlarınıda içererek artmaya devam etmiştir. Genel poliçe konularında bir pozisyon almak ve izlemek adına olan çabalarını Genel Poliçe Yöneticiliği pozisyonunda yer alarak sürdürmeye devam etmiştir.

2010 yılında , CompTIA idari yönetimine "Creating IT Futures" birimi,yardımsever kolu olarak düşük gelirli öğrencilere ve yetişkinlere IT alanında antrenman ve sertifika sağlamak adına , aynı zamanda kıdemlilere de potansiyel işçi sağlamak adına yardımcı olması açısından kurulmuştur.CompTIA Bilgi Teknolojisi(IT) endüstrisi için profesyonel sertifika sağlamaktadır.

Günümüz Sertifikaları[değiştir | kaynağı değiştir]

A+ sertifikasyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

A+ sertifikasyonu bilgisayar teknisyeninin yeterliliğini gösterir.Resmi olarak CompTIA A+ sertifikasyonu sayısız teknolojileri ve Microsoft , Apple Inc, Novell ve bazı Linux dağıtımları gibi işletim sistemlerini kapsayan satıcı sertifikasyonudur.A+ sertifikasyon sınavı 1993 yılında oluşturuldu. A+ sınavının 1993,2003,2006,2009,2012 şeklinde 5 versiyonu bulunmaktadır konu ağırlıkları iki ayrı sınava dağıtılmıştır.2003 konuları A+ Ana Donanım Sınavı ve A+ Ana İşletim sistemi teknolojileri sınavı ‘dır ve 30 Haziran 2007 yılında emekli olmuştur. 2006 konuları adayların başarılı bir şekilde A+ temelleri ve seçici IT tekniği sınavlarını başarmalarını gerektirir .2009 sertifikasyonu iki sınavı geçmeyi gerektirir: Temeller ve Pratik Uygulamalar.. A+ sınavı 500 saat işinde tecrübeye eşit bilgi teknoloji profesyonelleri için yapılan bir sınavdır. Sınavlar bilgisayar tabanlıdır ve bir veya birden fazla doğru seçeneğe sahip birden çok cevap seçenekli sorulardan oluşmuştur. Dünya çapında 800,000’den fazla insan A+ sertifikasyonunu kazanmıştır.

Temeller/Çekirdek sınavı konuları IRQ’ler , direk bellek erişimi ve donanım sürücüleri , modemler, ağ kartları , CPU’lar güç birimleri PDA’ler ve yazıcıları kapsayan pratik bilgisayar tamirini içerir. Sınavın odak noktası teori değil uygulamadır. Bazen grafikler sınav sorularında kullanılmaktadır. İşletim Sistemleri sınavı içeriğindeki konular bellek yönetimi, konfigürasyon dosyaları ve yeni işletim sistemleri ziyade önceki işletim sistemleri ortamları gibi mevzuları içermektedir. Eylül 2006 yılında CompTIA A+ testi güncellendi ve bundan dolayı testi alanlar CompTIA A+ Temelleri(Essentials 220-601) testini bir veya diğer iki testle(220-602,220-603 veya 220-604) birlikte almaktadırlar.Bunların her biri adayların hedefledikleri kariyerde A+ sertifikasyonu fırsatını yakalamaları konusunda seçici sınavlardır.

2006 A+ sınavının tanıtılması ile birlikte, adaylar hem 2003 hem de 2006 versiyonlarınada erişim şerefisunuldu. Haziran 2007’den itibaren, sınavların 2003 versiyonu Amerika Birleşik Devletlerinde uygulanmamaktadır.

Bazı ülkelerde , bu onurlandırma Aralık 2007 ‘ye kadar devam etti. 2003 versiyonu da A+ sertifikasyon sınavındaki konuların eklenmesiyle birlikte genişledi. Kalan destekleyici soruların çoğu kaldırıldı. Var olan compTIA A+ 600 serisi sınavları amaca uygun olarak kaldı ve dünyanın birçok yerindeki şirketler ve eğitim enstitüleri tarafından kullanılmaktadır. Bu sınavların akademik olmayan İngilizce versiyonları U.S ve Kanada’da 28 Şubat 2010 yılında kaldırıldı.Bu sınavların üniversite versiyonları (JK0-601, JK0-602, JK0-603 ve JK0-604) aynı zamanda220-601’in Alman, Kore, Arap,Çin ve Japon çevirileri 220-604 CompTIA A+ sınavları 31 Ağustos 2010 yılı boyunca kullanım için piyasada kaldı.

Network+ ile birlikte A+ sertifikasyonu Microsoft’un MCSA ve MCSE sertifikasyonu için seçici olarak kullanılabilir.

CompTIA A+ sertifikasyonunu almak için bir aday iki sınav geçmelidir: her biri ayrı ödeme belgesi gerektiren çift fiyatlı olarak websitesinde listelenmektedir. İlk sınav CompTIA A+ temelleri(CompTIA A+ Essentials) sınav numarası 220-801 ‘dir.CompTIA A+ temelleri sınavı laboratuvarda veya sahasında en az 500 saat iş tecrübesine sahip IT profesyoneline denk gerekli becerileri ölçer.Başarılı adaylar bilgisayar teknolojisinin, ağının ve güvenliğinin temel bilgilerini anlamak için gerekli bilgiye sahip olmuş olacaklar ve donanım , çevresel birimler, ağ ve güvenlik bileşenlerini tanımlamak için gerekli becerilere sahip olduklarını kanıtlamış olacaklardır. Başarılı adaylar işletim sisteminin temel fonksiyonlarını anlayacaklar ve sıkıntı giderme metedolojisini , düzgün ve güvenli prosedürleri öğrenmiş olacaklar ve müşterilerle etkileşimde başarılı olacaklardır.

CompTIA A+ bir ISO 17024 temsili yetkilisidir ve bunun gibi düzenli inceleme yapma ve sınav konularını güncelleme haklarına sahiptir.Bir aday CompTIA A+ pratik uygulama sınavı geçmelidir.Sınav numarası 220-802 ‘dir.CompTIA A+ Pratik Uygulama sınavı pratik olan çalışan o anki yazılımı ve işletim sistemini kullanan IT profesyonelinin bilgisine sahip adaylar yetiştirmektedir.

Network+[değiştir | kaynağı değiştir]

Network+ ağ teknisyeninin ağ donanımını anlaması , ağın kurulumu ve problemlerin giderilmesi gibi becerilerini ölçmek için kullanılan bir sertifikadır.Network+ ilk olarak 1999 yılında sunulmuştur ve sınav 2002, 2005 ve 2009 yılları içinde güncellenmiştir.2009 versiyonu 31 Ağustos 2012 yılında emekli olacaktır , yeni konular (2012 konuları ) kasım/aralık 2011 yılında incelenmeye başlanacaktır.

Konular ağ donanımı, bağlantılar, yazılım , OSI referans modeli ve yerel ve geniş alan ağda(LAN ve WAN) kullanılan farklı protokolleri içermektedir.CompTIA bu sertifika sınavından önce A+ sertifikasyonunu ve 9 ay deneyim tecrübesi önermektedir fakat gerekli değildir.Network + Microsoft Sertifikasyonu ve Cisco Sertifikasyonlarını almak için sizi hazırlar.A+/Network+,A+/Server+ veya sadece Security+ sertifikasyonlarının bir kombinasyonu MCSA(Mikrosoft sertifikasyon sistem yöneticiliği Microsoft Certification System Administrator ) için gerekli seçici sınavlardır.

Security+ (Güvenlik)[değiştir | kaynağı değiştir]

Security+ kriptografi ve erişim kontrolü gibi bilgisayar güvenliği mevzularıyla aynı zamanda da hasar tamiri ve risk yönetimi gibi iş-ilişkili konularıylada uğraşan bir sertifikasyondur.2002 yılında artan güvenlik konularını eşleştirmek için geliştirilmiştir.Yeni ve güncel versiyonu SY0-301 2011 yılında sunulmuştur. CompTIA’ya göre dünya etrafında 45000 ‘den daha fazla insan bu sertifikaya sahip.Adaylara güvenlik alanında 2 yıl tecrübeye sahip olmaları (bu bir zorunluluk değil) ve 100 çoklu seçimli sorulara doğru cevap vermeleri tavsiye ediliyor.Sınav konularının içerikleri:ağ güvenliği,compliance, işlevsel güvenlik, tehditler ve ataklara karşı zayıflıklar,uygulama, veri ve bilgisayar güvenliği , erişim kontrolü ve kimlik yönetimi aynı zamanda kriptografi Security+ sınavı MCSA (Securty ve MCSE) için bir eleme mahiyetinde uygulanabilir.Amerika Birleşik Devletleri Savunma Departmanı (United States Department of Defense ) DoDD 8750, IAT Level 2 sertifikasyon kılavuz listeleri Security+ 4 seçimden (GIAC Securty Essentials (GSEC) Security Certified Network Professional (SCNP) ve Systems SEcurity Certifien Practitioner (SSCP))bir tanesi olarak kabul etmektedir.