Colina

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Colina, Şili'nin Santiago Metropolitan Bölgesi’nde bir şehirdir. Şehir 65.028 (2005) kişilik nüfusa sahip olup, Chacabuco Eyaleti'nin başkentidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Colina, başkent Santiago'nun yaklaşık 40 km kuzeyinde yer alır ve deniz seviyesinden 900 m civarında yüksekliktedir. Şehir, en başta termal hamamları ve Chacabuco Muharebesi ile ünlüdür. Akdeniz iklimine sahiptir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İnkalar 1400 civarlarında bu çevrede yerleşmişlerdir. Pedro de Vizcarra 1599 Chacabuco'da Compañía de Jesús tarafından kullanılan, İspanyolcada Hacienda denen büyük bir çiftlik kurar. 1622'de, bugün milli bir anıt olan bir kilise yapılır. 24 Kasım 1723 Colina çevresindeki arazi R. Padre Maestro F. Joseph de Carvajal tarafından alınır ve sonrasında birçok küçük parsele bölünür.

12 Şubat - 14 Şubat 1817 tarihlerinde şehrin yakınlarında Chacabuco Muharebesi yaşanır. Bu muharebe, Şili bağımsızlığı için bir temel oluşturur.

22 Kasım 1891 Colina komünü oluşur ve 25 Mayıs 1896'da bu komün şehir haklarını elde eder.

1958'de NASA şehrin yakınlarında uydu-takip istasyonu kurar. Bugün, Şili müdahale birliklerinin (Special Forces) ana merkezi Colina'da bulunur.

Görülmeyedeğer yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Termas de Colina, büyük termal kaynaklardır ve 25 °C sıcak suyu ile birçok turisti bölgeye çeker. Bunun yanında eski İnka yerleşimleri ve Chacabuco Muharebesi Anıtı sıklıkla ziyaret edilen mekanlardır.

Iglesia Inmaculada Concepción de Colina adlı kilise, 1971'den beri milli anıttır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]