Colette

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Colette

Sidonie-Gabrielle Colette (28 Ocak 1873 - 3 Ağustos 1954), Fransız oyun yazarı. 1944'te kaleme aldığı Gigi adlı eseriyle bilinir. Gigi yönetmen Vincente Minnelli tarafından 1958 yılında sinemaya uyarlanmıştır.

Başarısız bir yazar olan ilk kocası Henri Gauthier-Villars yönetiminde özyaşamsal çizgiler taşıyan ve çok sevilen Claudine romanlarını kaleme almaya başladı. 1900'lü yılların başında Claudine Okulda, Claudine Paris'te, Claudine Evli, Claudine Gidiyor adlı kitapları çıkardı. Sözü edilen bu kitaplarda yaşamı tanımaya çalışan akıllı bir kadının çocukluğunu, gençliğini ve evliliğini anlatır. Dört kitabında ortak kahramanı olan Claudine'ın, özgürlüğünü kazanmaya çabaları burjuva toplumu fazla irdelemeden erotik bir sonla noktalanır. Yazdıklarıyla kendi yaşamını temel olarak ortaya koyarak gerek Claudine'ın Evi gerekse Sido adlı romanlarında kendi çocukluğunu, yaşadığı memleketin özelliklerini ve annesini anlatır.

Yapıtlarında Paris müzikhol dünyasını da sık sık irdeleyen yazar, bu çevreyi olabildiğince açık bir dille konu etmekle birlikte toplumsal-eleştirel derinlik kazandıramaz. Genç bir teğmene duyduğu aşk nedeniyle kendi kişiliğini bulan revü şarkıcısı Mitsou ve zengin bir hayat kadını olan annesinin bir arkadaşıyla dostluk kuran üçkağıtçı Cheri'nin yaşamını anlattığı romanlar, yazarın olaylar karşısındaki yüzeysel değerlendirmelerine ışık tutacak niteliktedir.

Yirmi yaşında iken, otuz dört yaşında olan ve o zamanda edebiyat dünyasında isim yapan Willy ile evlilik yapan Colette, eşi ile birlikte çocukluk dönemi anıların yazdı. Claudine dizisi (1900-1903), 1904 senesinde Dialogues de betesi kendi ismiyle yayımladıktan sonrasında, 1906 yılında eşinden ayrıldı. Ayrıca pantomim oyunculuğu gerçekleştirerek, tüm bir Fransa'yı gezdiği 6 yıl boyunca da, yazmayı sürdürdü: Retraite sentimentale (1907); özellikle yalnızlık konusunu işleyen Les Vrilles de la vigne (1908) ve La Vagabonde (1910)

Yeşil Başaklar ve Kediler adlı romanlarında ise aşk ilişkilerini, özellikle de kadınların duygu dünyasını çevre ve yaşam koşulları içinde ince bir duyarlılıkla ele alan yazar 1954'te Paris'te yaşamını yitirmiştir.

Mezarı Père Lachaise Mezarlığı'ndadır.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 1900 : Claudine à l'école
  • 1901 : Claudine à Paris
  • 1902 : Claudine en ménage
  • 1903 : Claudine s'en va
  • 1908 : Les Vrilles de la Vigne
  • 1920 : Chéri
  • 1922 : La Maison de Claudine
  • 1944 : Gigi

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]