Clive Revill

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Clive Revill
Clive Revill Fagin Oliver 1963.jpg
Clive Revill in Kaleidoscope (1966)
Doğum 18 Nisan, 1930 (yaş 86)
Wellington, Yeni Zelanda

Clive Selsby Revill (doğum: 18 Nisan, 1930) en çok müzikal oyunlarda ve Londra tiyatro sahnelerinde sergilediği performans ile bilinen Yeni Zelandalı karakter oyuncusudur.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Revill, Yeni Zelanda'nın Wellington kentinde Eleanor May (kızlıksoyadı: Neel) ve Malet Barford Revill'in oğlu olarak doğdu. Revill aslında muhasebeci olmak için eğitim görmüştü ama 1950 yılında kariyerinin yönünü değiştirmek istedi ve Onikinci Gece adlı tiyatro oyununda Sebastien'ı canlandırdı. Ardından İngiltere'ye gidip 1956 ve 1958 yılları arasında The Shakespeare Memorial Theatre Company'in hazırladığı birkaç tiyatro oyununda oynadı.

Amerika Birleşik Devletleri'ne gittikten sonra aralarında Columbo, Hart to Hart, Dynasty, Magnum, P.I., The Love Boat, Remington Steele, Murder She Wrote, Babylon 5, ve Star Trek: The Next Generation adlı dizilerinde bulunduğu birkaç televizyon dizisinde oynadı. Ayrıca kısa ömürlü bir dizi olmasına rağmen kült klasik mertebesine erişen Wizards and Warriors'ta büyücü Victor'u oynadı. 1980 yılında gösterime giren Yıldız Savaşları: Bölüm V - İmparator isimli filmde Palpatine'i seslendirdi.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]