Clifford the Big Red Dog

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Clifford The Big Red Dog, Norman Bridwell'in aynı adlı çocuk kitap serisine dayanan bir Amerikalı-İngiliz animasyonlu çocuk televizyon dizisidir. Scholastic Productions tarafından üretilen bu program, orijinal olarak 4 Eylül 2000'den 25 Şubat 2003'e kadar PBS Kids'de yayınlandı. Başlangıçta 1 Nisan 2002'den itibaren BBC 2'de yayınlanan İngiltere versiyonu (orijinal Amerikan soundtrack'ini değiştiren İngiliz ses aktörleri ile yeniden adlandırıldı) .

Her yarım saatlik karikatürden 15 dakikalık iki öykü hazırlandı. Genellikle bir hikâye Clifford ve onun köpek arkadaşları, Cleo ve T-Bone özellikli; Diğer hikâye Clifford'un sahibi Emily Elizabeth ve arkadaşlarına odaklanacaktı. Kendi türünün diğer şovlarında olduğu gibi, köpek karakterlerinin bakış açısına odaklanan sahnelerde insan konuşması, hikâyedeki izleyicileri köpeklerin bakış açısından meşgul etmek için havlamak yerine geçecekti.

John Ritter, Clifford'u tüm bölümlerde dile getirdi. Bu, başlangıçta Brent Titcomb tarafından 1988'de başlanan ve 1990'ların başına kadar süren seride yapıldı. Genel olarak, programında Büyük Kırmızı Köpek Clifford'un üretimi belirtildi. 68 yarı saatlik çizgi filmin ve filmin son filmi tamamlanıncaya dek Ritter, ABC'nin 8 Basit Kurallarda oynadığı zaman çizelgesine döndü. Ritter'in 11 Eylül 2003'teki ölümü, PBS'nin Clifford'un mirasını devam ettirme fonksiyonu olan Clifford'un Puppy Days'i piyasaya sunmasından bir hafta önce geçti.

2003 yılında Ritter'in ölümünden bu yana yeni Clifford atağı çıkarmamasına karşın, ana karakterler için ses aktörleri, Öğrenmeye Hazır PBS Çocukları PSA'larına yönelik rollerinin bir kısmını tekrarladı. Clifford'un Gerçekten Büyük Film adlı filmi, Ritter'in ölümünden dolayı dizi finali olarak işlev görüyor; aksi halde, nereden kaldığı yerden devam etmek için yeni bir bölüm yapılmadı.