Ciudad del Este

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dostluk Köprüsü

Ciudad del Este (anlamı: "Doğunun şehri", 3 Şubat 1957-3 Şubat 1989 tarihleri arasında: Puerto Flor de Liz ve Ciudad Presidente Stroessner), Paraguay'ın Alto Paraná bölümünün başkentidir.[1] 2008 itibarıyla 320.000'den fazla nüfusuyla ülkenin en kalabalık ikinci şehridir. Şehirde Asya doğumluların oranı fazladır. Asyalılarda İranlılar, Tayvanlılar, Araplar ve Koreliler en büyük etnik gruplardır. Kentte bulunan cami ve tapınak Asyalıların nüfusunun kentteki fazlalığının göstergesidir. Tayvan hükûmeti şehir belediye binasını Paraguay'ın Birleşmiş Milletler'de desteğini kazanması karşılığında inşasını yaptırmıştır.

Şehir ülkenin gayri safi milli hasılasının %60'ını karşılamaktadır. Foz do Iguaçu ile beraber Dünya üzerinde Miami ve Hong Kong'un ardından en büyük üçüncü serbest bölgedir. Şehrin ekonomisi, dolayısıyla Paraguay'ın ekonomisi Brezilya'ya entegre olmuştur. Her gün pek çok Brezilyalı sınırı geçerek daha ucuz olan Paraguay ürünlerini alarak geri dönerler.

Şehrin hava ulaşımı Guarani Uluslararası Havaalanı ile sağlanmaktadır. Havaalanından Güney Amerika şehirlerine uçuşlar düzenlenmektedir.

Şehir hakkında Hizbullah'ın Arjantinli Yahudilere karşı eylemlerinde Ciudad del Este'yı üs olarak kullanıldığı iddia edilmektedir. Şehirde El-Kaide yandaşlarının yaşadığı iddia edilmektedir, ancak kanıtlanmamıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Nijman, Jan (2020). Geography: Realms, Regions, and Concepts (20. bas.). Wiley. ISBN 978-1119607410. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]