Cinsel olgunluk

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Cinsel olgunluk, bir canlının üreme yetisini kazandığı yaş ya da döneme verilen addır. Çoğu zaman yetişkinlik terimiyle eşanlamlı olarak kullanılsa da ikisi aslında farklı kavramlardır. İnsanlarda, cinsel olgunluğa ulaşma süreci "ergenlik" olarak adlandırılmaktadır.

Çok hücreli canlıların büyük bir bölümü doğuştan üreme yeteneğine sahip değildir. Türe göre, cinsel olgunluğa ulaşma süresi birkaç gün, birkaç hafta ya da birkaç yıl sürebilir. Cinsel olgunluğa erişmede vücut gelişiminin tamamlanması esastır. Canlıların cinsel olgunluğa erişmesinde birtakım dış etmenler de etkili olabilir. Örneğin kuraklık ya da vücuttaki yağ oranının artması gibi... Bu dış etmenler, vücutta salgılanan doğal hormanlarla karıştırılmamalıdır.

Cinsel olgunluğa, üreme organlarının tümüyle gelişmesi ve gamet üretiminin başlamasıyla ulaşılır. Cinsel olgunluğa erişme sürecinde fiziksel görünümde de değişiklikler görülebilir. Örneğin, ergenlik dönemine kadar hem erkek hem dişi insanlarda göğüsler düzdür. Ancak ergenlik döneminde girildiğinde dişilerde göğüs gelişir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]