Chucky

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Chucky
Çocuk Oyunu karakteri
Chucky karakteri.jpg
İlk görünüm Çocuk Oyunu
Son görünüm Chucky'nin Laneti
Canlandıran Brad Dourif
Seslendiren Brad Dourif
Bilgileri
Tür Oyuncak
Cinsiyet Erkek
Evlilik(ler) Tiffany
Çocuklar Glen Ray (erkek)
Glenda Ray (kız)
Ulus Amerika Birleşik Devletleri

Chucky ya da Charles Lee Ray, Çocuk Oyunu serisinin kurgusal baş karakteridir. Chucky insan bedenindeki ruhunu oyuncak bir bebeğe aktarmış bir seri katildir. 1999'da Chucky, Chucky'nin Gelini filmiyle En İyi Kötü Karakter MTV Film Ödülüne aday gösterilmiştir.[1]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Çocuk Oyunu (1988)[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Çocuk Oyunu

Charles Lee Ray, Chicago sokaklarında Mike Norris'ten kaçarken yaralı halde bir oyuncakçıya girer. Mike'ın kurşunuyla vurulan Charles Lee Ray, ölmeden önce kendi ruhunu yanında duran Good-Guy bebeklerinden birine aktarır. Karen Barclay, oğlu Andy'nin doğum günü için çalıştığı iş yerinin arka sokağındaki bir seyyar satıcıdan Charles Lee Ray'in ruhunu taşıyan bir oyuncak bebek satın alır. Bebeği alıp oğlu Andy'e doğum gününde hediye eder. Andy bu bebeği çok sever ve ona Chucky diye hitap etmeye başlar. Chucky 2 günde 2 cinayet işler. 2 cinayette de Andy'nin olay yerinde olmasından dolayı cinayet suçları Andy'nin üzerine kalır ve Andy bir akıl hastanesine sevk edilir. Chucky'nin oyuncak bedeninden insan bedenine dönmesi için Andy'e ihtiyacı vardır. Kendi ruhunu Andy'nin bedenine aktarmak isteyen Chucky, Andy'nin bulunduğu hastaneye gider. Pencereden Chucky'nin geldiğini gören Andy, Chucky'i atlatıp hastaneden kaçar ve evine gider. Andy'nin evine gitmiş olabileceğini düşünen Chucky, Andy'nin evine gider. Eve bacadan içeri giren Chucky, evde Andy'i aramaya başlar. Andy'i bulduktan sonra Chucky, kendi ruhunu onun bedenine aktarmaya çalışır. Mike Norris ve annesi Karen zamanında yetişir ve Andy'i kurtarırlar. Uzun uğraşlar sonucu Karen, Chucky'i şöminede yakar. Chucky buna rağmen ölmez. Mike'ın silahını alan Karen, Chucky'e ateş ederek onu etkisiz hale getirir.

Çocuk Oyunu 2 (1990)[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Çocuk Oyunu 2

2 yıl sonra Play Pals oyuncak şirketi Chucky'nin parçalarını birleştirir. Böylelikle Chucky, tekrar hayata döner. Yine amacı Andy'i bulup kendi ruhunu onun bedenine aktarmaktır. Andy'nin yeni adresini öğrenen Chucky, eve gidip Andy'nin bedenini ele geçirmeyi dener ancak yine başaramaz ve tekrar parçalarına ayrılır.

Çocuk Oyunu 3 (1991)[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Çocuk Oyunu 3

8 yıl aradan sonra Chucky, yeni bedeniyle hayata geri döner. Ruhunu bir insan bedenine aktarmak için yine Andy'nin peşindedir. Andy'nin bir askerî okula kaydolduğunu öğrenen Chucky, kendini paketletip askerî okula postalar. Paket Andy'e geldiği halde paketi Andy'nin okul arkadaşı Tyler ele geçirir ve gizli bir yerde açar. Paket açıldığında Chucky, Andy yerine Tyler'ı görünce şaşırır. Daha sonra kendi ruhunu Andy yerine Tyler'ın bedenine aktarmaya karar verir. Olay yerine başkalarının gelmesiyle Chucky'nin işi yarıda kalır. Daha sonra birçok kere Tyler'ın bedenini ele geçirmeye çalışır ancak Andy'nin durumu fark etmesiyle planı sürekli altüst olur. Chucky, Tyler'ı lunaparka kadar kovalar. Lunaparkta Tyler'ı yakalayan Chucky ruhunu Tyler'ın bedenine aktarmayı dener. Ancak Andy'nin yardımıyla Tyler kurtulur. Daha sonra Chucky büyük bir fana düşerek parçalarına ayrılır.

Chucky'nin Gelini (1998)[değiştir | kaynağı değiştir]

Son yaşanan olaylardan 1 ay sonra Chucky, eski sevgilisi Tiffany tarafından tekrar hayata döndürülür. Tiffany'nin hapsedici ve baskıcı davranışları nedeniyle Tiffany ile anlaşamayan Chucky, onu banyo yaptığı sırada elektrikle öldürmeye karar verir. Tiffany banyo yaptığı sırada ona elektrik veren Chucky, Tiffany'i öldürmek yerine onun ruhunun bir oyuncak geline transfer olmasına neden olur. Tiffany kendi ruhunun bir oyuncağa geçmesine hiç memnun olmamıştır.

Daha sonra Chucky ve Tiffany, Charles Lee Ray'in mezarını bulmak için Jessie ve Jade ile birlikte uzun bir yolculuğa çıkar. Bu yolculuk sırasında da birçok suç işleyerek Jessie ve Jade'in başına birçok dert açarlar. Mezarlığa varlıklarında Tiffany, Chucky ile anlaşamadığı için onu öldürür. Jessie ise Tiffany'i yakarak öldürür. Tiffany ölmeden önce doğum yapar.

Bebek (2004)[değiştir | kaynağı değiştir]

6 ay sonra Chucky'nin çocuğu anne-babasının izini bulur ve onları tekrar hayata döndürür. Chucky ve Tiffany çocuğun cinsiyeti konusunda anlaşamazlar. Tiffany çocuğun kız olduğunu savunurken, Chucky erkek olduğunu savunur. Bu yüzden Chucky çocuğa Glen diye hitap ederken, Tiffany ise Glenda diye hitap etmektedir.

Chucky'nin Laneti (2013)[değiştir | kaynağı değiştir]

4 yıl sonra Nica ve annesi Sarah'ın yaşadıkları eve bir posta gelir. Paketin açtıklarında Chucky ile karşılaşırlar. Paketin ne amaçla geldiğini anlayamazlar. O gece Nica, uyandığında annesini evde bıçaklanmış halde bulur. İntihar ettiğini düşünerek yetkilileri arar.

Ertesi gün Nica'nın kardeşi Barb ve ailesi onu ziyarete gelir. Barb'ın kızı Alice, Chucky'i bulur ve onunla oynamaya başlar. Chucky burada da birçok cinayet işler. Geriye sadece Nica kalır. Alice ise gizemli bir şekilde ortadan kaybolmuştur. Chucky, Nica'yı da öldürmek için çok uğraşır ancak bir türlü öldüremez. Gece vakti eve gelen bir polis memuru cinayetleri Nica'nın işlediğini düşünerek onu tutuklar. Hâkim mahkemeye çıkarılan Nica'nın akıl hastanesine sevk edilmesine karar verir. Daha sonra Alice ile ruh transferini gerçekleştirmek ister ancak bu işe yaramaz. 6 ay sonra Chucky'nin sevgilisi Tiffany onu paketleyip Andy'nin evine postalar. Andy eve geldiğine Chucky paketten yavaş yavaş dışarı çıkar. Dışarı çıktığına Andy'nin kafasına silah doğrulttuğunu görür ve Andy, Chucky'i vurur.

Gelecek[değiştir | kaynağı değiştir]

Don Mancini, Çocuk Oyunu serisinin yedinci bölümü için planlarını açıkladı.[2][3]

Görünüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Chucky'nin insan formu Charles Lee Ray; beyaz tenli, saçları omzuna gelen, mavi gözlü bir adamdır. Oyuncak formuna girince kırmızı saçlara, çillere ve mavi gözlere sahip olur. O renkli çizgili gömlek, kırmızı ayakkabı ve üzerinde Good Guys yazan mavi bir tulum giyer. İlk 3 filmde ve 6. filmde bu şekilde görünür. Serinin 4. filminde (Chucky'nin Gelini) yüzünde onun meşhur dikiş izleri ve kanlı gözü ortaya çıkar. Serinin 6. filminde (Chucky'nin Laneti) yine normal görünür. Çünkü dikiş izlerini kauçukla örtmüştür. Filmde Barb kauçukları fark edip onları Chucky'nin yüzünden çıkarınca tekrar korkunç yüzü ortaya çıkar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Langshaw, Mark. "'Revenge of Chucky' in the works, says Brad Dourif". Digital Spy. 29 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Eylül 2013. 
  2. ^ Donato, Matt. "Chucky Will Kill Again In A Seventh Child's Play Movie". We Got This Covered. 1 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mayıs 2014. 
  3. ^ http://moviepilot.com/posts/2015/02/19/chucky-lives-another-child-s-play-movie-getting-all-dolled-up-for-horror-fans-2707764?lt_source=external,manual

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]