Chuck Close

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Chuck Close
2009 yılında Chuck Close
Genel bilgiler
Doğum adı Charles Thomas Close
Doğum 5 Temmuz 1940 (1940-07-05) (80 yaşında)
Monroe, Washington
Uyruk Amerikalı
Alanı Fotorealist ressamlık, fotoğrafçı
Sanat eğitimi Washington Üniversitesi, Yale Üniversitesi

Chuck Close (d. 5 Haziran 1940, Monroe, Washington) büyük boyutlardaki portre çalışmalarıyla tanınan Amerikalı fotorealist ressam. 1988 yılında geçirdiği bir omurilik hastalığı nedeniyle felç kalmış olmasına karşın çalışmalarını sürdürmektedir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Close, 1960’lardan beri genellikle ünlü insanlar olmak üzere insanları resmetmiştir. Fakat Close sipariş almazdı. Close, bunu “kendisinin 9 footluk portresini isteyecek kadar kibirli olanlar, kusurlarının kapatılmasını da isteyeceklerdir” şeklinde açıklardı. Close’un, özellikle tek renkli çalışmaları, rahatsız edici uzun sakallar, kırışıklıklar, gözenekler, benekler ve burun kıllarını açığa çıkarmaktaydı.

Close, bazen yüzün ana özelliklerini bulanık bırakır, böylece izleyici, yüzdeki detaylara odaklanabilir, ya da yüzün daha az aşina olunan kısımlarına doğru yönlendirilebilirdi. 1988’de, Close’un omurgasındaki bir kan pıhtısı, Close'u, 4 uzvunu da kullanamayacağı bir şekilde felç etmiştir. Yine de Close, yeniden çalışmaya kara vermiş ve dişlerinin arasına sıkıştırdığı bir fırça ile resim yapmaya başlamıştır. Close, kolunun hareket kabiliyetini kısmen geri kazandıktan sonra, özel bir fırça tutma tahtası kullanabilmiştir. Close, günümüzde tuvalini rahatça oynatabildiği bir elektrikli şövaleye sahiptir.