Chuck Close

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search

Chuck Close, 5 Haziran 1940, Monroe, Washington doğumlu, büyük boyutlardaki portre çalışmalarıyla tanınan Amerikalı fotogerçekçi ressam. 1988 yılında geçirdiği bir omurilik hastalığı nedeniyle felç kalmış olmasına karşın eser vermeyi sürdürmektedir.

Chuck Close, çoğu ressamdan daha fazla bir şekilde elleriyle mücadele etmiştir. Sadece sanatı için değil, aynı zamanda sakatlığının da üstesinden gelebilmek için. sanatçı, 1960’lardan beri insanları resmetmiştir. Genellikle ünlü insanları. Fakat sanatçı sipariş almazdı. sanatçı bunu “kendisinin 9 footluk portresini isteyecek kadar kibirli olanlar, kusurlarının kapatılmasını isteyeceklerdi” şeklinde açıklardı. ve close’un, özellikle tekrenkli çalışma atılımındaki dünyası, rahatsız edici uzun sakallar, kırışıklıklar, gözenekler, benekler ve burun kıllarıydı.

Close bazen yüzün ana özelliklerini bulanık bırakır, böylece izleyici yüzün odaklanmamış kısımlarına odaklanabilir, ya da yüzün daha az aşina olduğumuz kısımlarına doğru yönlendirilebilirlerdi 1988’de, Close’un omurgasındaki bir kan pıhtısı sanatçıyı, 4 uzvunu da kullanamayacağı bir şekilde felç etmiştir. sanatçı yeniden çalışmaya kara vermiş ve dişlerinin arasına sıkıştırdığı bir fırça ile resim yapmaya başlamıştır. Sanatçı, kolunun hareket kabiliyetini biraz geri kazandıktan sonra, özel bir fırça tutma tahtası kullanabilmiştir. sanatçının şimdilerde, tuvalini dilediğince oynatabildiği bir elektrikli şövalesi vardır.