Christer Pettersson

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search

Carl Gustaf Christer Pettersson (23 Nisan 1947 - 29 Kasım 2004) 1986 yılında İsveç başbakanı Olof Palme'ye düzenlenen suikastin bilinen zanlısıdır. 1988 yılında Olof Palme'yi öldürmekten mahkûm edilmiş fakat sonraki yıl temyize giderek suçsuz bulunmuştur.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1970 yılında, hiçbir tahrik unsuru bulunmamasına rağmen Stockholm'ün orta yerinde bir adamı öldürmüş bunun üzerine İsveç basınında 'katil kasatura' olarak anılmıştır. Bu cinayet ile Pettersson kazara adam öldürmekten hüküm giymiştir.

Olof Palme'yi öldürme teşebbüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

28 Şubat 1986 gecesi eşi ve oğlu ile sinemadan evine (her zaman olduğu gibi korumasız olarak) dönen dönemin İsveç başbakanı Olof Palme'yi vurmuştur. Geniş çaplı polis soruşturması sonucunda Olof Palme'nin cinayetinden sorumlu olduğu anlaşılmıştır. Daha sonra Olof Palme'nin eşi Lisbet Palme tarafından da teşhis edilmiştir. Olaydan önce gelen ihbarlarda Petterson'un şüpheli hareketleri olduğu söylenmiştir. Saldırıda kullandığı .357 Magnum beylik tabancası bulunamamış olmasına rağmen Pettersson 1988 yılında suçlu bulunmuş ve ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştır.

Buna karşın, 1989 yılında kendisine ithaf edilen suça itiraz etmiş,delil yetersizliği ve cinayet silahının kayıp olmasından dolayı,Lisbet Palme'nin güvenilir ifadesine rağmen serbest bırakılmıştır. Pettersson'a polis tarafından hakarete uğradığı ve yanlış karar verilip madur olduğu gerekçesiyle $50,000 tazminat verilmiştir. Parayı hemen uyuşturucu ve alkole harcamış olsa da; katıldığı televizyon programları ve verdiği röportajlar ile gelirlerini arttırmıştır. TV3 (Sweden) de katıldığı bir televizyon programında Olof Palme'yi öldürdüğünü kabul etmiş,ama sonra bu itirafının gerçek olmadığını açıklamıştır. Pettersson birçok kez kendisinin bir sosyal demokrat olduğuna ve Olof Palme'yi beğendiğine değinmiştir.

1988 yılında, İsveç Yüksek Mahkemesi bir savcının sanığın, Palme'nin suikastinde rol almış olabileceğini gösteren kanıtların yetersizliğinden beraatine karar verilen Pettersson'un davasının yeniden görülmesi talebini reddetmiştir.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Pettersson 29 Kasım 2004 günü Karolinska Üniversitesi Hastanesinde komadayken geçirdiği beyin kanaması ile hayatını kaybetmiştir. Pettersson'un cenazesi Ocak 2005'te doğduğu banliyödeki mezarlığa defnedildi.

Pettersson, ölümünden hemen önce Olof Palme'nin oğlu Mårten Palme'lye görüşüp cinayetin gerçek sorumlularnı anlatmak istediğini söylese de bu görüşme gerçekleşememiştir.