İçeriğe atla

Chicago okulu

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Şikago okulu ya da Chicago okulu, Ekoloji okulu ya da Ekolojik okul olarak da bilinen, temeli 1892’de Chicago Üniversitesi’nde Sosyal Bilimler ve Antropoloji adıyla atılmış, 1920 ve 1930'lu yıllarda kent sosyolojisi araştırmalarına ve bunlara dayanılarak geliştirilmiş öğretilere verilen isimdir.[1]

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Pozitivist, ekolojist, organizmacı bir okuldur. Çeşitli bireyleri ve toplumsal olguları açıklamak üzere veriler toplarken ve bu verilerin tümden gelimci analizini yaparken doğa bilimlerinin tekniklerini kullanır. İnsan davranışlarını toplumsal yapıların ve fiziksel çevre etmenlerinin belirlediği olgulara dayandırmıştır. Kentin insan doğasının tüm özelliklerine sahip olduğuna inanır.

Ortaya konulan kuramlar ile okul kapsamlı bir kent tanımı ve yöntemi geliştirmekten öte Chicago’daki etnik ve kitlesel ayaklanmaların sebeplerinin araştırılması için, Park tarafından kurulmuş olmakla birlikte, yaptığı çalışmalar sonucunda niteliksel sosyolojinin ortaya çıkışı sağlanmış, kentlerin sosyoloji bilimi içerisinde önemi ilk kez vurgulanmış, dolayısı ile kent, sosyoloji biliminin odak noktasına yerleşmiştir.

Bu okul içinde kent araştırmaları yapan en önemli isimler Robert Park, Roderick D. McKenzie, Ernest Burgess, Louis Wirth olarak sayılabilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 21 Mayıs 2015.