İçeriğe atla

Chattanooga Seferi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Chattanooga Seferi
Amerikan İç Savaşı

Tümgeneral Ulysses S. Grant (Birlik) ve General Braxton Bragg (Konfederasyon), Chattanooga Muharebesinin komutanları
Tarih21 Eylül - 25 Kasım 1863[1]
Bölge
Sonuç Birlik zaferi.

Chattanooga Seferi, Amerikan İç Savaşı sırasında 21 Eylül-25 Kasım 1863 tarihleri arasında yapılan bir dizi manevra ve savaş.

Eylül ayında Chickamauga Muharebesi'nde Tümgeneral William S. Rosecrans komutasındaki Cumberland Birlik Ordusu'nun yenilip geri çekilmesinin ardından, General Braxton Bragg komutasındaki Tennessee Konfederasyon Ordusu, Chattanooga, Tennessee çevresindeki kilit yüksek araziyi işgal ederek Rosecrans ve askerlerini kuşattı. Bunun üzerine Tümgeneral Ulysses S. Grant, Batı Birlik güçlerini komutasına aldı ve önemli takviyelerle Mississippi ve Doğu Cephesi'nden Chattanooga'ya ilerlemeye başladı.

Grant'ın ordusu, kuşatma altında kalan asker ve hayvanları beslemek için bir besleme hattı ("Cracker Hattı") açtıktan sonra, 28-29 Ekim 1863 tarihleri arası Konfederasyon kuvvetlerine ani bir taarruz başlattı (Wauhatchie Muharebesi).

23 Kasım'da Tümgeneral William T. Sherman komutasındaki Tennessee Birlik Ordusu askerleri asıl savaş için manevra yaparken Konfederasyon birlikleri komutanı General Braxton Bragg kuşatmayı kırmaya gelen Birlik Ordusu'na ani bir karşı taarruz başlattı. 24 Kasım'da Doğu Cephesi'nden yetişen Tümgeneral Joseph Hooker komutasındaki Birlik Ordusu, Konfederasyon ordusuna saldırdı. Bunun üzerine Braxton Bragg, Birlik Ordusu'nun sol kanadına saldırdıysa da sonuç alamadı. 25 Kasım'da Sherman'ın ordusu Bragg'ın ordusunun sağ kanadına saldırdıysa da az bir ilerleme kaydetti. Bragg, iki ordunun dikkatini dağıtmak amacıyla Grant komutasındaki birliklerine üzerine saldırdı. Ancak herhangi bir sonuç alamadı ve Dalton, Georgia'ya geri çekilmeye başladı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Şubat 2015.