Cerrahi maske

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Cerrahi Maske sayfasından yönlendirildi)
Ameliyat maskesi

Cerrahi maske, aynı zamanda prosedür maskesi, tıbbi maske veya basitçe yüz maskesi [1][2] olarak da bilinen, sağlık profesyonelleri tarafından ameliyat ve hasta bakımı sırasında, kullanıcının ağzındaki ve burnundaki aerosol ve sıvı damlacıkları tarafından bulaşan bakterileri önlemek için kullanılması amaçlanır. Kullanıcıyı hava yolu ile bulaşan bakteri ve virüs parçacıklarını solumaktan korumak için dizayn edilmemiştir ve N95 ve FFP maskeleri gibi materyalleri, şekli ve sıkılığından dolayı daha iyi koruma sağlayan respiratörlerden daha etkisizdir.

Cerrahi maskeler; Çin, Japonya ve Güney Kore gibi Doğu Asya ülkelerinde diğer insanlara hava yolu ile hastalık bulaştırma riskini düşürmek ve kendilerini hava kirliliğinden[3] dolayı oluşan toz partiküllerini solumaktan korumak için genel halk tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.Ek olarak, cerrahi maskeler, özellikle Doğu Asya gençlik kültürü[4][5] üzerinde büyük etkisi olan Japon ve Kore pop kültüründeki popülaritesi ile çağdaş Doğu Asya kültüründe bir moda ifadesi haline gelmiştir. Cerrahi maske kıtlığı devam eden COVID-19 pandemisinin ana sorunudur.

Cerrahi maskeler olmadan, bulaşıcı hastalıkların solunum damlacıklarıyla bulaşma olasılığı daha yüksektir


Bir hapşırma sırasındaki dış hava akışının gölge grafiği videoları, maskelenmemiş bir hapşırma sırasında kişinin ağzını ve burnunu örtmek için kullanılan birkaç farklı yöntemle karşılaştırılır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Can wearing a face mask protect you from the new coronavirus?". livescience.com (İngilizce). Mart 2020. 1 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mart 2020. 
  2. ^ "Advice on the use of masks the community, during home care and in health care settings in the context of the novel coronavirus (2019-nCoV) outbreak" (PDF). www.who.int (İngilizce). 23 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 4 Şubat 2020. 
  3. ^ Yang, Jeff. "A quick history of why Asians wear surgical masks in public". Quartz (İngilizce). 23 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mart 2020. 
  4. ^ Dazed (24 Aralık 2015). "How surgical masks became a fashion statement". Dazed (İngilizce). 5 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mart 2020. 
  5. ^ "How K-Pop Revived Black Sickness Masks In Japan | Kotaku Australia". 8 Nisan 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Nisan 2020.