Cennet papağanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cennet Papağanı
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Chordata
Sınıf: Aves
Cins: Agapornis

Cennet papağanı ya da diğer adıyla Sevda papağanı, Psittaciformes familyasında ve Psittaculidae ailesinden olan bir kuş türüdür. Bu kuş türü Türkiye'de Muhabbet kuşu ve Sultan papağanından sonra en çok evde beslenen evcil kuş türüdür.

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Sevda papağanları Afrika'ya özgü kuşlardır. Cennet papağanlarının uzunluğu 13 ila 17 cm (5 ila 7 inç), kanat açıklığı 24 cm olmasıyla birlikte tıknaz bir yapıya, kısa bir küt kuyruğa ve nispeten büyük, keskin bir gaga ile karakterize edilen en küçük papağanlar arasındadırlar. Yabani tip cennet papağanları türlere bağlı olarak vücutlarının üst kısımlarında çeşitli renklerle çoğunlukla yeşildir. Fischer'in cennet papağanı, siyah yanaklı cennet papağanı ve maskeli cennet papağanı gözlerinin etrafında belirgin beyaz bir halka vardır. Kuş yetiştiriciliğinde popüler olan türlerin seçici olarak yetiştirilmesiyle birçok mutant renk çeşidi üretilmiştir.

En çok insanlar tarafından beslenen cennet papağanı türü olan Fischer'in cennet papağanı

Bu kuşlar çok hareketli kuşlardır. Şarj kablosu gibi cisimleri ısırmayı daha doğrusu her şeyi kemirmeyi çok severler. Ortalama bir Muhabbet kuşu ve Sultan papağanından daha hareketlidirler. Türkiye'de ve Dünya'daki çoğu ülkede en çok beslenen Cennet Papağanı türü Kuzey Tanzanya'daki Victoria Gölü'nün güneyi ve güneydoğusunda yaşayan tür olan Fischer'in Cennet papağanıdır. Fischer'in Cennet papağanı türünün sesi aşırı çok yüksektir. Ayrıca cennet papağanları çok sesli kuşlardır ve komşuları rahatsız edebilecek yüksek, tiz sesler çıkarırlar. Bu kuşların boyu 13 cm ila 17 cm ile ortalama bir Muhabbet kuşundan daha uzundur. Ayrıca bu kuşların Sultan papağanı veya Muhabbet kuşu gibi değil de Jako papağanı gibi kuyruğu çok kısa hatta neredeyse olmayan bir papağandır. Türkiye'de Fischer'in Cennet Papağanı türü Türkiye'deki ve bazı başka ülkelerdeki nüfusu, diğer cennet papağanı türlerinden kat kat fazladır.

Bu kuşların genellikle rengarenk, canlı ve parlak tüyleri olduğu için satın alınırlar. Cennet papağanlarının burun kısmı (ceresi) muhabbet kuşu veya sultan papağanı gibi değildir, yani gagalarının üstünde cereleri yoktur. Fakat onun yerine çoğu türde beyaz bir çizgi vardır. Bu kuş çoğu insana göre bu kuş çok güzeldir. Hatta bu kuşları bazı insanlar ilk gördüklerinde oyuncak zannederler. Cennet papağanları bu sayede evlerde çok beslenir.