Cengiz Mustafayev

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Cengiz Mustafayev
Doğum 29 Ağustos 1960
Heşterhan, Azerbaycan
Ölüm 15 Haziran 1992
Nahçıvanlı , Hocalı, Azerbaycan
Milliyet Azeri
Meslek Savaş Muhabiri

Cengiz Mustafayev, Azeri gazeteci, Azerbaycan Ulusal Kahramanı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Cengiz Mustafayev, 29 Ağustos 1960 tarihinde Astrahan vilayetinin Vladimir ilçesinde bir asker ailesinin oğlu olarak dünyaya geldi. 1964 yılında ailesi ile birlikte Bakü şehrine göçmüştür. 1977 yılında Yasamal ilçesinde 167 sayılı okulu bitirmiştir. 1977 yılında Azerbaycan Tıp Enstitüsü'ne giren Cengiz Mustafayev, 1983 yılında Enstitüyü başarıyla bitirmiştir. Eğitimi sonrasında 3 yıl boyunca doktor olarak çalışan Mustafayev, 1985 yılında yarattığı "Cengi" birliğindeki faaliyeti ile Azerbaycan gençlerinin lideri seviyesine yükseldi. Bu Sovyetler Birliği'nde başlayan yenileşme sürecinin Azerbaycan'da teşekkül eden ilk tezahürüydü. Cengiz doktor olsa da gazetecilikte büyük hevesi vardı.1990 yılı 20 Ocak olayları onu bu yönde teşvik eden hususlardan biridir. Sovyet ordusunun Bakü'de Azerilere karşı uyguladığı şiddeti Cengiz kameraya almıştır. 1991 yılından itibaren ise artık gazetecilik mesleğini icra etmeye başlamıştır.

Karabağ Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Cengiz Mustafayev'in yaşadığı ev

Ermenistan'ın Azerbaycan'a karşı Karabağ saldırısı başladıktan sonra Cengiz Mustafayev gazetecilik mesleğini icra etmek üzere bölgeye gitmiştir. 1991 yılından itibaren Azerbaycan Devlet Televizyonu'nda muhabir olarak çalışmaya başladı. Ancak sadece Azerbaycan çapında faaliyet göstermekle yetinmedi. Onun röportajları Azerbaycan'ın yanı sıra pek çok Avrupa ülkesinde ve ABD'deki çeşitli kanallarda yer aldı. Ancak Sovyet döneminde devlet televizyonunda var olan sansür ve ciddi yasaklar Cengiz Mustafayevi geniş faaliyet olanaklarından mahrum ediyordu. Bundan dolayı Cengiz haberlerini derlediği özerk bir haber stüdyosu kurdu.

Cengiz Mustafayev, Azerbaycan-Ermenistan savaşının 1992 yılına kadar olan döneminde cephede olanları medyaya taşıyan önemli bir figür olarak rol aldı. Ülkenin savaştaki bölgelerinden haberler, askerlerle yaptığı özel röportajlar ve tüm bunların yanı sıra Azerbaycan'daki siyasi süreç hakkındaki derlemeler Cengiz Mustafayev'in haberlerini oluşturuyordu. Cengiz Mustafayev, Azerbaycan kamuoyunda röportajları ile ün kazanmış olsa da, dünya onu daha çok Hocalı'da çektiği filmle tanıdı. Cengiz Mustafayevin Hocalı'da Ermeni askerlerce yapılan katliamı gözler önüne sermesi ile Ermenistan'ın imajı tüm dünyada ciddi sarsıntıya uğradı. Cengiz Mustafayev savaş bölgesinde yalnızca bir muhabir olarak görev almıyor, aynı zamanda bir asker hatta kumandan gibi birçok görevi kendi üstleniyordu.

Cengiz Mustafayev'in bir savaş muhabiri olarak cephede parlayan yıldızı yine cephede son buldu. 15 Haziran 1992 tarihinde Hocalı rayonunun Nahçıvanlı köyünde Azeri ve Ermeni askerler arasında çıkan çatışma sırasında, çatışmayı görüntüleyen Cengiz Mustafayev burada yaralanmış, sonrasında ise vefat etmiştir. Cengiz Mustafayev'in kamerası vurulmadan açıktı ve ölene dek çekim yapmaya devam etmiştir. Vurulduktan sonra son sözü "öldüm" olmuştur.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]