Cengiz Kurt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Cengiz Kurt (d. 1960, Kayseri), Türk müzisyen ve şarkıcı.

İlkokulu, beş sınıfın tek derslikte ders yaptığı bir köy ilkokulunda bitirdi. Ortaöğrenimini Kayseri’de tamamladı. 1978 yılında ODTÜ’ye girdi. 1985 yılında A.Ü. Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nden mezun oldu. Askerliğini Türk Silahlı Kuvvetleri Armoni Mızıkası’nda “Notist Asteğmen” olarak tamamladı.

Bağlama çalmayı kendi kendine öğrendi. Halk müziği nazariyatı ve bağlamada yöre tavırları konularında kendisini geliştirmesine, “hocam diyebileceğim tek insan” dediği İhsan Öztürk önemli katkılarda bulundu.

İhsan Öztürk, Bilâl Eercan ve Serdar YAYLA ile birlikte çalışmalar yaptı. İzzet Altınmeşe, Selahattin Alpay, Hülya Süer, Belkıs Akkale gibi dönemin ünlü Türk halk müziği sanatçılarına eşlik etti.

Özel İhsan Öztürk Halk Müziği Öğretim Merkezi ve Özel Musa Eroğlu Müzik Merkezi’nde uzun yıllar Müzik Teorisi, Nota, Bağlama öğretmeni ve yönetici olarak çalıştı. TRT ile birçok özel TV kanalında programlara ve canlı yayınlara katıldı, çeşitli TV kanallarında süreli müzik programlarının program orkestralarında enstrümanist ve orkestra sorumlusu olarak yer aldı. Ayrıca, nota - edisyon ve bilgisayarla profesyonel nota yazımı konusunda birçok çalışma yaptı, TRT repertuarının ve birçok özel müzik yayınının notalarını yazdı.

2002 yılında düzenlenen “ANB - 2002” etkinliğine (Anadolu’nun Nefesi Bağlama, Sempozyum ve Etkinlikleri) “Bağlamanın Dışa Açılma Sürecinde Aşılması Gereken Sorunlar ve Çözüm Önerileri” konulu bir bildiri ile katıldı. Bu etkinlikler çerçevesinde gitarist Önder Özkoç ile birlikte “Bağlama - Klasik Gitar”, “Dört Telli Bağlama - Perdesiz Gitar”, “Dört Telli Bağlama - Perdesiz Bağlama” ikilisi şeklinde dinletiler sundu. Öğrencileriyle oluşturduğu bir grupla (bağlama dörtlüsü) etkinliklere katıldı, resitaller verdi. TRT ve özel TV kanallarına belgesel ve reklam filmi müzikleri yaptı.

2003 yılında “Bağlama Düzeni Metodu”nun “Bağlamaya Başlangıç” adlı ilk ciltini, 2004 Yılında bu metodun “Artikülasyon, Ornament, Dinamik” adını taşıyan 2. cildini yayınladı. 2005 Yılında, metodun 1. cildi, gördüğü yoğun ilgi nedeniyle “Genişletilmiş 2. Baskı”sını yaptı. Hâlen, 2000 yılında Mehmet İpek’le birlikte kurdukları CKMİ Müzik Merkezi’nde müzik eğitimi, yayıncılık, belgesel müzik yapımı ve nota yazımı çalışmalarını sürdürmektedir.