Cenevre orucu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search

Cenevre orucu (Fransızca: Jeûne genevois) İsviçre'de kanton Cenevre'de kutlanan bir halk bayramı. Eylül ayının birinci pazarından sonraki perşembe günü kutlanır. 16. yüzyıldan beri kutlanmaktadır.

Avrupa'da 15. yüzyılda yaşanan kıtlık, salgın hastalıklar ve savaşları hatırlamak için başlatılan bir oruçtu. 1480 ile 1483 arasında İsviçre Konfederasyonu bir tür genel ulusal oruç başlatmayı tartıştı, ancak karar kantonlara bırakıldı. Bir federal yasa çıkmadı ama oruç günlerinde ayinler, törenler yapılmaya başlandı.[1] 1831'de Federal Diet tüm kantonlar için Jeûne Fédéral adında bir federal bayram kutlanmasına karar verdi ve tarihi 8 Eylül olarak sabitledi. Fakat daha sonra tarih her Eylülün üçüncü pazarının sonrasındaki perşembe olarak değiştirildi. 1869'da Cenevre bayramı artık resmi tatil günü olmaktan çıkardı, fakat 1965'e kadar gayrıresmi şekilde kutlanmaya devam edildi. 1 Ağustos 1966'da tekrar resmi tatil ilan edildi.

Cenevre orucu dinsel kutlamaları pek yaygın değildir. O gün bankalar, postaneler, restoran ve barlar kapalı olur. Buna karşın, perşembe gününe gelmesine rağmen ABD'de kutlanan şükran günü gibi Cuma günü ile birleştirilip 4 günlük bir tatile dönüştürülmez, birçok işyeri Cuma günü açık olur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Catherine Santschi, La mémoire des Suisses, Association de l'Encyclopédie de Genève, 1991