Cenbiye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Arap cenbiyesi

Cenbiye (Arapçaجنۢبية, romanizecenbīyet) Yemen'in Hadramut bölgesinden çıkmış; iki tarafı keskin, ucu eğrik hançer türü. Kıvrık yapısından dolayı kılıfı için özel ağaç türleri kullanılır. Fiyatları değişiklik gösteren birkaç çeşit cenbiye vardır. Orta Doğu'nun yanı sıra Güney Asya ve Güneydoğu Asya'da da yaygındır.[1][2] Cenbiye, Yemen, Güney Suudi Arabistan ve Umman'da 14 yaşından büyük erkekler tarafından süs ve gösteriş amacıyla taşınır.[3] Cenbiye daha çok süs amaçlı kullanılsa da hala bir silahtır. İnsanlar cenbiyeyi anlaşmazlıklarda kullanmış olsalar da kullanmak için belli şartlar vardır. Cenbiye ancak büyük kavgalarda kınından çıkarılmalıdır. Ayrıca danslar gibi geleneksel etkinliklerde de yaygın olarak kullanılır.[3] Hançerin kabzası genellikle onu kimin taşıdığını gösterir. Cenbiyelerin sapları fildişinden de yapılmaktadır fakat ulusları arası yasak nedeniyle fildişi kaçak yollarla temin edilmektedir.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Cenbiye, ismini belin yan tarafına sabitlendiği için Arapçada yanında anlamına gelen cenib (Arapçaجانب, romanizecenīb) kelimesinden türetilmiştir.

Türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı cenbiyesi

Cenbiye, gezginler tarafından yapısı küçük farklarla değişerek, Osmanlı İmparatorluğu, İran ve Hindistan dahil olmak üzere birçok farklı kültüre taşınmasıyla farklı türde cenbiye türleri ortaya çıktı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Gustainis, Justin (26 Mart 2013). Play with fire & midnight at the oasis: Morris and Chastain investigations. ISBN 9781849975001. 
  2. ^ Cammann, Schuyler V. R. (1977). "Cult of the Jambīya. Dagger wearing in Yemen". www.penn.museum. 15 Aralık 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mart 2022. 
  3. ^ a b Gama, Vasco Da; Ames, Glenn Joseph (2009). Em Nome De Deus: The journal of the first voyage of Vasco Da Gama to India, 1497-1499. BRILL. s. 56. ISBN 978-90-04-17643-0.