Cehennem Ateşi Kulübü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Cehennem Ateşi Kulübü (Hellfire Club) 1746'dan 1763'e kadar düzensiz olarak toplanan özel bir İngiltere kulübüydü. Kulübün kurucusu Sir Francis Dashwood'du. Yaygın inanışa göre, bu kulüp Thames kıyısındaki kulübe çevrilen kilise Medmenham Abbey de yaptıkları şeytansal ve orgiastik toplantıları ile kötü ün yapmıştı.

Kulübün kurucusu Sir Francis Dashwood, toprak sahibi zengin bir ailenin oğluydu. Aynı ismi taşıyan babası Sir Francis Dashwood servetinin Osmanlı İmparatorluğu ve Çin ile ticaretten sağlamıştı. Oğul Francis Dashwood, sonuçlarını hiç düşünmeden istediğini yapmak üzerine bir hayat felsefesi ile yaşayan bir kişiydi.

Kulübe isim veren kurucuları değildi. Kurucuları, önceden 1720'de Charles Edward tarafından kurulan başka bir kulübü kutlama amacıyla toplandılar. 18. yy boyunca aynı isimde değişik kulüpler kuruldu.

Mayis 1746'daki ilk toplantılarını, Londra Lombard Caddesindeki George and Vulture adlı tavernada yaptılar. Burası aynı zamanda 1720 grubunun da toplantı yeriydi. İlk üye sayısı on ikiydi fakat kısa zamanda bu sayı arttı.

İlk on iki üyenin yedisinin kimliği biliniyor: Dashwood, Robert Vansittart, William Hogarth, Thomas Potter, Francis Duffield, Edward Thompson, ve Paul Whitehead. Üye olmamasına rağmen, Benjamin Franklin kulübün toplantılarına zaman zaman katıldı. Üye sayısı sonradan çok arttı, bu üyeler arasında John Wilkes ve John Montagu, Sandwich’in 4. Earl’ü.

Kendilerini Cehennem Ateşi Kulübü olarak adlandırmadılar. Kendilerine verdikleri ilk isim dini unvanlarla dalga gecen "Wycombe’li Aziz Francis Kardeşliği" idi. Kullandıkları isimlerden baksa biri Bati Wycombe Şövalyeleri Locası idi. Daha sonra Medmenham Rahipleri adını kullandılar. Üyeler birbirlerini "kardeş" olarak çağırdılar ve Dashwood’a rahip olarak hitap ettiler, kadın konuklar rahibe olarak adlandırıldı. 1720'lerin keskin Seytana Tapanlar inkinden farklı olarak kulüp ilke sözü François Rabelais'dan aldıkları, Fay ce que vouldras (İstediğin herseyi yap) idi. Pseudo-Şeytana tapma rituelleri yapsalar da, rahiplerin Bacchus ve Venus inançlari daha kuvvetliydi.

1749'da George ve Vulture tavernası yandı. Yangının sebebi büyük bir ihtimalle kulübün toplantısı sırasında yapılan aktivitelerdi. Bir sure kulüp, üyelerin evlerinde toplandı. Daha sonra Dashwood Batı Wycombe malikânesinin arazisinde bir tapınak yaptırdı ve bunun çevresindeki mağaralar kazıldı. Wycombe'deki ilk toplantı 1752'de Walpurgis Gecesinde yapıldı. (Bu gece aynı zamanda bereket ayinlerinin yapıldığı bir gecedir.) Bu toplantı şimdiye kadar olanlardan çok daha büyük bir toplantıydı, bir bakıma da bir başarısızlıktı. Wycombe'de bir daha bu büyüklükte bir toplantı yapılmadı.

Buna ve kulüpte fraksiyonlara bölünmeye rağmen, Dashwood, harabe haline gelmiş Medmenam Abbey’i satın aldı 1755 ve bunu mimar Nicholas Revetta 18. yy “Gotik Canlanış” tarzında tekrar inşa ettirdi. 1762'de fraksiyonlar arasindaki sürtüşme ve politik rekabetler, kulüp calışmalarını birer carpışma haline döndürdü. Bu baskılar altında kulüp sonunda kapatıldı.

Cehennem Kulübü' ismi daha sonra dünya çapında birçok şehirde, bağlantısı olmayan eş-değiştirme swingers ve Bağlama-Disiplin-Sadizm-Mazoşizm BDSM kulüpleri tarafından kullanıldı.

  • Cehennem Ateşi Kulübü ismi aynı zamanda çizgi roman X-Men de kullanıldı. Burada kullanıldığı şekilde "Cehennem Kulübü' dünya hakimiyetini amaçlayan, ve ritüellerinde vahşet olan, koloniyal giysiler giyen, dünyanın "elit"lerinin katıldığı çok özel bir kulüp.

U.K. Komedi dizisi Blackadder, in "Blackadder the Third" adli bölümünde, Prince George Yaramaz Cehennem Ateşi Kulübünde geçirdiği zamanlardan bahseder.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]