Captain Marvel (DC Comics)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Shazam
Yayım bilgileri
Yayımcı DC Comics
İlk görünüm 1939
Yaratan C. C. Beck
Bill Parker (çizgi roman)
Hikâyedeki bilgileri
Tam adı William Joseph "Billy" BatsonWilliam Joseph "Billy" Batson
Türü Çizgi Roman
Uyruğu Amerika
Takım üyelikleri Marvel Family
Justice League
Justice Society of America
Squadron of Justice
Young Justice
Partnerleri Captain Thunder, Marvel, Black Billy

Asıl ismi Billy Batson olan DC Comics karakteri.

WhizComicsNo02.jpg

Shazam dediğinde üzerine bir yıldırım düşer. Bu yıldırım büyücü Shazam tarafından Billy 'e altı mitolojilik karakterin güçlerini vermesi için gönderilir. İlk olarak 1939 yılında Clarence Charles Beck ve Bill Parker tarafından yaratılmıştır. Captain Marvel The World's Mightiest Mortal (Dünyadaki en güçlü ölümlü) unvanının sahibidir. Marvel comics'de böyle bir karakteri olduğu için telif haklarından dolayı dergi kapaklarında Captain Marvel yerine Shazam yazılmaktadır.

Güçleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Solomon'un Bilgeliği: Captain Marvel geleceği görebilir, yeryüzündeki gelmiş geçmiş bütün dilleri bilir, insanları hipnotize edebilir.

Herkül'ün Kuvveti: Captain Marvel inanılmaz boyutlarda süper insan gücüne sahiptir. Kolaylıkla çeliği bükebilir, duvarları delip geçebilir, çok ağır nesneleri kaldırabilir.

Atlas'ın dayanıklılığı: Captain marvel çok büyük fiziksel saldırılardan bile sağ olarak çıkabilir ayrıca yemeye, içmeye, uyumaya, nefes almaya da ihtiyaç duymaz.

Zeus'un gücü: Captain marvel shazam dediğinde düşen yıldırım Captain marvel'ın bütün güçlerini artırır ve bütün güçlerinin kaynağı budur, yıldırım gücü, büyü gücü ve hızlı iyileşme sağlar. Bu yıldırım silah olarak da kullanabilir. Eğer Captain Marvel olduktan sonra yine Shazam derse normal insan olan Billy Batson haline dönüşür ve hiçbir gücü kalmaz.

Aşil'in cesareti: Kendi hayatını arkadaşları , dostları ve diğer insanların hayatlarının önüne sermede çekince duymayacak kadar cesurdur.

'Mercury'nin hızı: Captain marvel super sonic hızda hareket edebilir ve uçabilir. Yaklaşık 1,289 km\s . Yani Superman kadar hızlı uçamaz.