Capri

Koordinatlar: 40°33′K 14°14′D / 40.550°K 14.233°D / 40.550; 14.233
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Capri
Harita
Coğrafya
DeniziTiren Denizi
İklimAkdeniz
Yüzölçümü&0000000000000010.40000010,4 km2
Siyasi
Adadaki ülke(ler)

Capri (Türkçe: Kapri), Sorrentine Yarımadası açıklarında, Napoli körfezinin güneyinde kalan İtalyan adası. Roma Cumhuriyeti döneminden beri sayfiye yeri olarak kullanılmıştır.

Capri, Kampanya bölgesi kentlerinden Napoli'ye bağlıdır. Capri şehri adanın başlıca yerleşim alanıdır. Marina Piccola ve Marina Grande (adanın ana limanı) adında bitişik iki limanı vardır. Anacapri'nin diğer sakinleri, batıdaki yüksek tepelerde yerleşiktir.

Capri adının etimolojisi, adanın bilinen ilk kolonist sakinleri olan Yunanlara kadar geri gider. Buna göre "Capri" adı, belki de Latince "Capreae" (keçiler) kelimesinden değil, Yunanca "Kapros" (vahşi domuz) kelimesinden türetilmiştir.

Görülecek yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Adanın belli başlı görülecek yerleri arasında, Marina Piccola (küçük liman), villaların sıralandığı yüksek panoramik gezinti yolu olan Tragara Belvedere'si, denizden yükselen kireçtaşı kayalıklar (Faraglioni), Anacapri, Mavi Grotto (Grotta Azzurra) ve Roma İmparatorluk villalarının kalıntıları sayılabilir.

Punta Carena LighthouseMonte SolaroVia KruppArco NaturaleVilla LysisVilla JovisFaraglioniVilla San MicheleBlue GrottoCapri Philosophical ParkVilla MalaparteCertosa di San GiacomoAnacapriCapri (town)
Capri'de görülebilecek en önemli yerleri gösteren harita. (Büyütmek için sağdaki ikonu kullanın.))

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]