Capital Radio Türkiye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Capital Radio sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Capital Radio Türkiye
Capital Radio logosu.png
Kuruluş 1 Temmuz 1993
Sahibi Kalafatoğlu Grubu (1993-2007)
Doğuş Grubu (2007-Günümüz)
Formatı CHR
Dil Türkçe
Slogan "Senin Hayatın Senin Müziğin"
Genel merkez İstanbul
Yayın alanı İstanbul
Eski adları Radyo N101 (2003-2011)
Kardeş istasyonları NTV Radyo
NTV Spor Radyo
Radyo Eksen
Radyo Voyage
Kral FM
Kral Pop Radyo
Websitesi Capital Radio
İzlenebilirlik
Karasal yayın
99.4 İstanbul

Capital Radio Türkiye, Türkiye'de ulusal yayın yapmakta olan Doğuş Yayın Grubu'na ait radyo kanalıdır. İstanbul'da 101.0 ve diğer birçok ilde 99.5 frekansından yayın yapmaktadır. 70-80-90'ların hitlerine yer veren radyo kanalında DJ olarak, Bay J, Erkan Yavaş, Gizem Topuzlu, Sinem Soydan, Cem Özkan ve Berat Tunç yer almaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk başta merkezi Ankara olan bir CHR (Contemporary Hit Radio) radyo istasyonu olarak kuruldu.

Yaklaşık 3 aylık bir deneme yayın sürecinin ardından 1 Temmuz 1993 tarihinde Ankara'da, Seymenler Parkı'nda yapılan halka açık lansman gecesi ile 99.5 Mhz frekansından yayın hayatına resmen başlayan radyo kanalının yayın merkezi Ankara'dı. Ancak Reklam ve Halkla İlişkiler Bürosu İstanbul'da, Program Yönetimi ve Uluslararası İletişim bürosu ise ABD'nin Los Angeles şehrindeydi.

Popüler olduğu döneme "Ankara's hottest music", "Ankara! Online...", "Türkiye's hottest music", "Ninety nine point five, Türkiye! Online...", "Capital Radio! Instant request..." jingle'ları ve tamamıyla İngilizce olan yayınıyla damgasını vurdu.

Kalafatoğlu Grubu'nun radyo istasyonu olarak yayın hayatına başlayan Capital Radio 8 Kasım 2007 tarihinden itibaren Doğuş Grubu'na geçti. Doğuş Grubu tarafından Virgin Group'tan Virgin Radio isim ve Türkiye yayın haklarının satın alınmasından sonra Capital Radio'nun kullandığı yayın lisansını Virgin Radio'nun kullanması sebebiyle yayınlarını durdurdu.

Capital Radio'nun yayınını durdurmasından sonra eski çalışan kadrosu Max FM'de aynı formatta yayına devam ettiler. Bu radyonun kadrosunda Capital Radio'nun marka olmuş programcıları Kaan Taylaner ve Özgür Aksuna bulunmaktadır.[1]

Doğuş Grubu 2011'de aldığı bir kararla 7 Mart 2011 tarihinden itibaren sahip olduğu Radyo N101 kanalını kapatıp, bu lisansı kullanarak 101 Mhz frekansında tekrar Capital Radio yayınına başlayacağını duyurdu. 5 Mart 2011'de Discorium'da gerçekleşen oldies but goldies / 80's temalı, sunumunu Cem Ceminay'ın yaptığı tanıtım gecesinde yine 80'li yılların sanatçıları Dr. Alban, C&C Music Factory, Haddaway, Black Box aynı sahneyi paylaştılar.

DYG'nin 2012'de Virgin Radio'nun 101.0 Mhz frekansından yayın yapmasını kararlaştırınca Capital Radio'nun frekansı değişti.30 Kasım 2013'te bünyesine Bay J'yi dahil etmiştir.

2 Aralık 2013'te adını Capital Radio Türkiye olarak değiştirmiştir.[2]

Logolar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]