Canterbury Düzlükleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 43°38′G 172°05′D / 43.64°G 172.09°D / -43.64; 172.09

Canterbury Düzlükleri'nin yeri

Canterbury Düzlükleri Güney Alpler'in uzantısındaki tepeler ve Yeni Zelanda'nın Güney Adası'nın doğu sahilleri arasında kalan bir bölgedir. Merkezleri Canterbury bölgesinin Christchurch şehrinin güneyindedir. Kuzey sınırı Hurunui Bölgesi'ndeki Hundalee Tepeleri'nin eteklerinde bulunur, güneyinde ise Waitaki Nehri'nin ötesindeki Kuzey Otaga düzlükleri ile birleşir.

Canterbury Düzlükleri çeşitli büyük nehirlerin getirdiği alüvyonlardan oluşmuştur, özellikle Waimakariri, Rakaia, Selwyn, ve Rangitata Nehirleri. Toprak bir dereceye kadar yoğun çiftlik hayvanı çitçiliğine uygundur fakat özellikle kuzeyden esen hâkim rüzgârlar olduğu zamanlarda kuraklığa yatkındır. Bu zamanlarda, Nor'west arch olarak bilinen hava olayı düzlüğün birçok kesiminden izlenebilir.

Canterbury Düzlükleri'nin nehirleri farklı örgülü bir görüntüsü vardır, bu görüntü bölgeyi güneydeki Kuzey Otago düzlüklerinden ayırır. Waitaki'nin ilerisinde nehirler genel olarak darlaşır, Canterbury'da olanın aksine düzgün şekillilerdir.

Canterbury'nun nüfusunun önemli bir kısmı düzlüklerin kuzeydoğusu ve güneybatısındaki küçüklü büyüklü kasabalarda yaşamaktadır. Bu kasabalardan büyükleri; Christchurch, Ashburton, ve Timaru, küçükleri ise; Kaiapoi, Dunsandel, Rakaia, Temuka, ve Glenavy'dir. Düzlükteki diğer kasabalar, Rangiora, Leeston, Lincoln, Darfield, Geraldine, Methven, ve Waimate'dir.