Cannibal Holocaust

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cannibal Holocaust
Cannibal Holocaust
filminin Fransa'da basılmış bir sinema afişi
Yönetmen Ruggero Deodato
Yapımcı Franco Di Nunzio
Franco Palaggi
Senarist Gianfranco Clerici
Müzik Riz Ortolani
Görüntü yönetmeni Sergio D'Offizi
Kurgu Vincenzo Tomassi
Stüdyo F.D. Cinematografica
Dağıtıcı Grindhouse Releasing
Cinsi Sinema filmi
Türü Macera, korku, dram
Renk Renkli (Eastmancolor)
Yapım yılı 1980
Çıkış tarih(ler)i 7 Şubat 1980, Milano, İtalya
Süre 95 dakika
Ülke İtalya İtalya
Dil İngilizce, İspanyolca
Önceki film Ultimo Mondo Cannibale (Jungle Holocaust) (1977)
Devam filmi Inferno in Diretta (1985)
Diğer adları Ruggero Deodato's Cannibal Holocaust (ABD)
Holocausto Caníbal (İspanya)
Nackt und Zerfleischt (Almanya)
Resmî sitesi

Cannibal Holocaust 1980 İtalyan yapımı korku macera filmidir. İtalya dahil birçok ülkede İngilizce olan bu özgün ismiyle gösterime sunulmuştur. (İng: Yamyam Soykırımı)

Senaryosunu Gianfranco Clerici'nin yazdığı ve Ruggero Deodato'nun yönettiği filmin çekimleri konunun geçtiği mekanlarda yani Amazon yağmur ormanlarında yapılmıştır. Film tanınmamış oyuncularla çekilmişti.

Film ormanın derinliklerinde yaşayan yerli kabilelerle ilgili bir röportaj yapmaya giden dört kişilik bir belgesel film ekibinden bir daha haber alınamaması üzerine bir antropolog'un film ekibini aramaya çıkması ile başlar. Araştırmaları sırasında antropolog ve beraberindekiler ormanda belgesel ekibinin çektiği filmlerin kutularına ulaşırlar. Bu filmleri izlediklerinde ise bu insanların başlarına nelerin geldiğini dehşetle öğrenirler.

Çok tartışma yaratmış bir film olan "Cannibal Holocaust" İstismar Sinemasının (İng: Exploitation Films) en tipik örneklerinden biridir. Bu alt türün bütün ögelerini en uç noktalara kadar kullanmaktan çekinmemiş olan film daha Milano'daki ilk gösteriminde mahkemece yasaklanmış, filme el konmuş ve yönetmeni Deodato da müstehcenlik suçlamasıyla tutuklanmıştı. Hatta filmde öldürülen oyuncuların rol gereği değil de sahiden öldürülmüş olduğu iddiaları bile ortaya atılmıştı, yani filmin bir snuff film olduğu suçlamasına maruz kalmışlardı (Snuff film: sadistçe bir seks eylemi sırasında oyuncuların katledildiği yasa dışı çekilmiş pornografik film türüne verilen ad), gerçi Deodato bu suçlamadan aklandı ama film yine de birçok ülkede yasaklandı. Bu yasaklar bu ülkelerin birçoğunda hala geçerliliğini koruyor. Filmin yasaklanma gerekçelerinden biri de onlarca hayvanın kamera karşısında vahşice katledilmeleriydi..[1]

Film İlk gösterimi ile toplatılması arasında geçen 10 günlük süre içerisinde 2 Milyon dolar hasılat yapmıştı. Hatırı sayılır bir fanatik hayran kitlesi oluşan Cannibal Holocaust kült filmler arasında sayılmaktadır.

Film hakkında notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • B-türü filmlerin bir alt türü olan Trash filmler veya İstismar filmleri (Exploitation films) alt türüne dahil olan 'Cannibal Holocaust' gibi filmlerde şiddet, işkence, sadizm, kan, cinsellik istismarı, tecavüz, din karşıtlığı gibi ögeler en uç sınırlarına kadar kullanılıyor, tabu sayılan ne varsa üzerine gidiliyordu. Hatta bu türün de bir alt türü sayılabilen cinsel istismar ağırlıklı olanlarına verilen ad da "sexploitation films" dir. Bu tür filmler ABD'de "Grind house" adı verilen üçüncü sınıf pejmürde sinema salonlarında arka arkaya ve kesintisiz olarak gösterilirler. Yönetmen Quentin Tarantino 2007 yılında bu tür filmlere bir gönderme yaparak Ölüm Geçirmez adlı bir film çevirmiş ve yine Robert Rodriguez'le birlikte yaptıkları Dehşet Gezegeni filmiyle birlikte Grindhouse adı altında 'iki film bir arada' esprisi ile tekrar gösterime sunmuşlardı.
  • Filmdeki mide bulandırıcı katliam sahneleri o denli gerçekçi görünüyordu ki oyunculardan bazılarının kamera karşısında gerçekten öldürülmüş olabilecekleri söylentisi ortaya atıldı, bu nedenle yönetmen Ruggero Deodato'ya bir de cinayet soruşturması açıldı. Deodato filmde rol icabı öldürülen oyuncuları bulup canlı olarak mahkeme heyetine gösterince cinayet davası düştü. Film 3 yıl daha İtalya'da yasaklı kaldı.[1]
  • Dünyanın "en kötü şöhretli" filmi unvanını taşıyan 'Cannibal Holocaust' 50'nin üzerinde ülkede yasaklanarak bu alanda bir rekora imza attı.
  • Film Ruggero Deodato'nun "Yamyam Üçlemesi" adı verilen üçlemesinin ikinci filmidir. Üçlemeyi oluşturan filmler şunlardır:
  1. Ultimo Mondo Cannibale (Jungle Holocaust) (1977)
  2. Cannibal Holocaust (1980)
  3. Inferno in Diretta (1985)
Cannibal Holocaust filminden bir yamyamlık sahnesi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Cannibal Holocaust (1980)/Trivia" (İngilizce). www.imdb.com. 22 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mart 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]