Cannabis ruderalis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cannabis ruderalis
Cannabis ruderalis (wild marijuana, female).jpg
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Plantae
Şube: Magnoliophyta
(Kapalı tohumlular)
Sınıf: Magnoliopsida
(İki çenekliler)
Takım: Urticales
Familya: Cannabaceae
(Kendirgiller)
Cins: Cannabis
Tür: C. ruderalis

Cannabis ruderalis, düşük miktarlarda THC içeren, Orta ve Doğu Avrupa ile Rusya'ya özgü bir kenevir türüdür. Birçok bilim insanı Cannabis ruderalis'i, Cannabis sativa ve C. indica'dan farklı özellikleri ve fenotipi nedeniyle ayrı bir tür olarak kabul eder, ancak ruderalis'in bir Cannabis sativa alt türü olup olmadığı konusunda geniş çapta tartışmalar bulunmaktadır.[1]

Morfoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Cannabis ruderalis, diğer kenevir türlerinden daha küçüktür ve nadiren 50 cm'den daha fazla büyür. Bitkiler az miktarda dallanma gösterirler ve ince, hafif lifli gövdeleri vardır.[2] Büyük yapraklara sahip bitki diğer kenevir türleriyle kıyaslandığında çok daha hızlı büyür ve beş ila yedi haftalık bir sürede tohumdan olgunluğa ulaşır.[3]

Kullanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Cannabis ruderalis, geleneksel olarak Rus ve Moğol halk hekimliğinde depresyon tedavisinde kullanılmıştır.[2] C ruderalis düşük oranda THC ihtiva ettiğinden nadiren keyif verici madde olarak kullanılır.[4]

Kenevir yetiştiriciliği[değiştir | kaynağı değiştir]

C. ruderalis diğer Cannabis türlerinin aksine, vejetatif aşamadan çiçeklenme aşamasına, aldığı ışık miktarındaki mevsimsel değişimler yerine bitkinin yaşına bağlı olarak geçtiği için, diğer sativa ve indica türleri ile melezlenerek "kendi kendine çiçeklenen kenevir türleri" yaratmak için yetiştirilir.[5] Bu melez bitkiler ruderalis bitkilerinin dayanıklılığını sergilerken, sativa ve indica türlerinin tıbbi etkilerini koruduklarından ötürü yetiştiriciler için elverişlidir.[6]

"Otomatik çiçeklenme" özelliği son derece rağbet görmektedir, çünkü yetiştirilen bitkilerin mevsimlerden bağımsız olarak büyümesini ve çiçeklenmesini sağlayarak bir yetiştirme sezonu boyunca birden fazla hasada müsaade eder.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Resin, Harry (9 Mayıs 2014). "5 Differences Between Sativa and Indica". High Times. 16 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2015. 
  2. ^ a b Ratsch, Christian (1998). Marijuana Medicine: A World Tour of the Healing and Visionary Powers of Cannabis. John Baker tarafından çevrildi. Switzerland: AT Verlag Aarau. ss. 59-60. ISBN 9780892819331. 
  3. ^ Stafford, Peter (1992). Psychedelics Encyclopedia. Berkeley, California: Ronin Publishing, Inc. s. 159. ISBN 9781579511692. 
  4. ^ Cervantes, Jorge (2006). Marijuana Horticulture: The Indoor/Outdoor Medical Grower's Bible (5th bas.). Van Patten Publishing. ss. 12. ISBN 9781878823236. 
  5. ^ "What Is Cannabis Ruderalis? | Leafly". Leafly (İngilizce). 4 Haziran 2015. 19 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Nisan 2017. 
  6. ^ "Cannabis Ruderalis - Seedsman Blog". Seedsman Blog (İngilizce). 15 Ocak 2015. 19 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Nisan 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]