Canlısal manyetizma

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Canlısal manyetizma ya da kısaca manyetizma, insanları etkilediğine inanılan görünmez ve gizemli bir kuvvet.[1] Manyetizma çalışmaları, insandan yayıldığına inanılan bir takım titreşimler ve akışkanların diğer canlılar üzerinde fizyolojik ve psikolojik etkileri olduğu inancı çevresinde kurulmuştur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Manyetizma kimilerine göre eski çağlarda inisiyelerce bilinmekte ve uygulanmaktaydı. Orta Çağ Avrupa’sında manyetizmacıların büyücülerle birlikte yakılmasından sonra manyetizma Avrupa’da tümüyle unutulmuş ve Batı’nın gündemine uzun bir aradan sonra, Mesmer’le tekrar gelmiştir. Manyetizma kavramını ilk kullanan kişi Alman doktor Franz Anton Mesmer’dir (1734-1815).[1] Sujenin, hazırlanmış bir ortamda, hipnotizörün telkinleriyle derin uykuya (trans) sokulması için hipnotik ve manyetik metotların birlikte kullanılmasına "Mesmer metodu" denir. Bu metot psikoterapi ve ruh çağırma celselerinde sujeyi epilepsi-somnambül devrelerine sokmakta kullanılır.

Somnambülizm denilen uyku halini manyetik süreçle ilk oluşturan kişi Armand Marie Jacques de Chastenet’dir (Marki Puységur,1751-1825). Sonraları fizikçi Joseph Philippe François Deleuze (1753-1835), Jules Denis, (baron du Potet, 1796-1881) ve Jean de la Fontaine manyetizmayı sistemli hale getirmiş ve sonunda Hector Durville ilk manyetizma ekolünü Paris’te kurmuştur.[kaynak belirtilmeli]

Bilimsel incelemeye konu oluşu[değiştir | kaynağı değiştir]

Mesmer’in çalışmaları 18.yüzyılın bilim otoritelerince aşağılanmış ve reddedilmişse de, günümüzde manyetizma çeşitli adlar altında çeşitli alanlarda uygulanmaktadır ve bilimsel kimliğini değişik adlar altında[hangileri?] kazanmaya başlamış bulunmaktadır.[kaynak belirtilmeli] Manyetizmacıların 18.yy.’da varlığını ileri sürdükleri manyetik akışkanların fotoğrafları günümüzde kirlian fotoğrafçılığı denilen çeşitli tekniklerle çekilebilmektedir. Bu fotoğrafçılık tekniği bir Rus mühendis olan Semyon Kirlian tarafından geliştirilmiştir. Sosyalist ülkelerin Batıya açılmasından önceki dönemde, söz konusu manyetik güç sosyalist ülkelerde biyoenerji adı altında incelenmekteydi. Psikotronik enerji de denilen biyoenerji üzerine çalışmalar özellikle Sovyetler Birliği’nde ve Çekoslovakya’da önem kazanmıştı. Manyetizma alanında incelemelerde bulunan diğer araştırmacılar söz konusu güçle, canlılardan çıkan bu yayılmayla ve akışkanlarla ilgili olarak şu farklı terimleri kullanmışlardır: Evrensel yaşam gücü, od, manyetik güç, manyetik akışkan, sinirsel akışkan, organik radyasyon.

Uygulanma[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüzde, canlısal manyetizma adının artık pek telaffuz edilmemesine karşın, hipnoza gerek duyan tüm alanlarda kullanılmasının yanı sıra, manyetizma, hipnozun gerekmediği alanlarda da, özellikle tedaviye yönelik uygulamalarda yaygın biçimde kullanılmaktadır. Manyetik şifacılık farklı ülkelerde farklı adlarla ve farklı tekniklerle uygulanmaktadır. (Bazı Doğu bloğu ülkelerinde biyoenerji tedavisi,Uzak Doğu’da reiki, seiki-jutsu teknikleri, Amerika Birleşik Devletleri’nde terapötik dokunma tekniği vs.) Manyetizmacılara göre, manyetik şifacılık gücü, değişik oranlarda da olsa aslında her insanda vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Manyetizm, Ergün Arıkdal
  1. ^ a b "animal magnetism." 11 Kasım 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Britannica.com. Erişim: 11 Kasım 2013.