Campbell yasası

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Campbell yasası; Donald T. Campbell'in aşağıdaki önermesine dayanır:[1]

« Nicel bir sosyal gösterde ne kadar çok karar verme ölçütü olarak kullanılırsa o kadar büyük bir oranda bozulur ve yozlaşır »

Sosyal Bilimlerde bu prensip bazen ABD'de uygulanan okul değerlendirme testlerinin eleştirilmesinde arguman olarak kullanılmaktadır.

Campbell bütünsel bir eğitim verme gayesi olan normal şartlarda "başarı testlerinin değerli bir gösterge olduğunu" söylemektedir. Ancak test sonuçlarındaki başarı eğitimin gayesi haline geldiği durumda hem gösterge özelliğini kaybetmekte hem de eğitim açısından istenmeyen sonuçlar doğurmaktadır.

Campbell yasası 1976 yılında Donald T. Campbell tarafından deneysel sosyal bilimler araştırmacısı olarak ve aynı zamanda araştırma metodolojisi yazarı olarak yayınlanmıştır.

Eğitim seviyesi yüksek insanlar kısaca Campbell yasasını "Hesienberg" yasası olarak ifade etmektedirler. Quantum mekaniğindeki Belirsizlik ilkesi referans alınmaktadır.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Campbell, Donald T., Assessing the Impact of Planned Social Change The Public Affairs Center, Dartmouth College, Hanover New Hampshire, USA. December, 1976.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]