CSMA\CD

Vikipedi, özgür ansiklopedi
CSMA\CD akış şeması (İngilizce)

CSMA\CD (İngilizce: Carrier Sense Multiple Access With Collision Detection, Çarpışma algılayıcıyla taşıyıcı dinleyen çoklu erişim), bilgisayar ağında bir ağ protokolüdür.

Bilgisayar ağlarında birçok bilgisayar aynı (ortak) taşıyıcı üzerinden bilgi göndermek zorundadırlar. Bu taşıyıcı elektrikli ya da optik kablo, WLAN'da frekans olabilir. Birden çok bilgisayarın aynı anda gönderme yapma isteği çakışmalara sebep olacaktır. CSMA/CD bu iletişimi kontrol eden bir protokoldür. Bu protokol OSI modelinin 2. katmanında MAC bölümünde bulunur.

Protokolün algoritması bu şekildedir;
  • Bilgi göndermek isteyen araç/istasyon/bilgisayar ilk önce ağı kontrol eder.
  • Eğer ağ boş ise göndermek istediği frame'leri (paket değil, çünkü CSMA bir 2. katman protokolüdür. Paketler 3. katmanda frame'lerden oluşur) gönderir. Bu gönderme sırasında ağı kontrol eder ve bir çakışma oluşursa gönderici ağdaki bütün bilgisayarlara bu çakışmayı jam sinyali adı altında bildirir.
  • Ağ boş değil ise belli bir süre bekleyip gönderme işlemini tekrar edecektir. İşleme başlamadan önce maksimum deneme sayısını geçip geçmediği kontrol etmesi gerekir, eğer geçilmiş ise bu gönderme işlemi bir hata olarak üst katmanlara bildirilir.

CS (Carrier Sense): Bir networkte hat üzerinde birden fazla network adaptörü bağlı ise öncelikle hattın veri göndermek için uygun olup olmadığının denetlenmesidir.

MA (Multiple Access): Ağda veri gönderilecek network kartını kontrol etmek için, veri gönderecek olan network kartı bir broadcast paketi gönderir ve veriyi alacak ağ kartına o anda başka bir veri gönderilmiş olup olmadığının kontrol edilmesidir.

CD (Collision Detection): Ağdaki iki adaptör kartı aynı anda birbirlerine veri gönderiyor ise bu durumda Collision Detection meydana gelir. Bu durum oluştuğunda her iki ağ kartına da veri iletilmemiş olacaktır. Bu durumu ortadan kaldırmak için networkte bir JAM sinyali oluşur böylece ağdaki veri aktarımı bir süreliğine durmuş olur, ağ kartları random olacak bir sürenin ardından tekrar veri aktarımına devam ederler.