CINVU

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
CINVU Merkezi Defteri
Prof.Dr. Atta ur Rahman, COMSTECH Eski genel koordinatörü

CINVU veya COMSTECH İslam Dünyası Sanal Üniversiteler Ağı, COMSTECH ağlarının biridir.[1] İslam İşbirliği Teşkilatına üye olan 57 ülke CINVU'nun üyesidir.

Tarihçe ve kuruluşu[değiştir | kaynağı değiştir]

Prof Shaukat Hameed Khan, COMSTECH Genel Koordinatörü

İslam Dünyası Sanal Üniversiteler Ağı'nın yapılabilirlik planı Payame Noor Üniversitesi (PNU) tarafından hazırlanmıştır. Teknolojik altyapı ve bilgi mühendisliği ve yönetime dayalı açık, üzaktan ve sanal üniversiteler mevzularını kapsayan plan 11-13 Ocak 2011, İslamabad'da düzenlenen Bilimsel ve Teknolojik İşbirliği Daimi Komitesi (COMSTECH)’nin 14. Genel Kurul Toplantısı'nda onaylanmıştır. Plana göre, şebeke COMSTECH desteği altında çalışan, otonom, siyasi olmayan, kâr amacı gütmeyen ve uluslararası yaklaşımı olan bir organizasyondur ve tüzüğündekı hedeflerinin gerçekleştirilmesi, izlenilmesi, ve değerlendirilmesi amacıyla kurulmuştur. İslam Dünyası Sanal Üniversiteler Ağı (CINVU), resmi olarak 8 Ocak 2012 tarihinde, Payame Noor Üniversitesi'nde, COMSTECH Genel Koordinatörü tarafından açıldı.[2]

Hedefler[değiştir | kaynağı değiştir]

CINVU'nun amacı İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi ülkeler arasında bilgi mühendisliği ve yeni bilişim ve iletişim teknolojilerine dayalı eğitim ve araştırma şebekelerinin geliştirmesini amaçlayan programları desteklemek, işbirlik ve koordinasiyon kültürünü yaymak, İslam ülkeleri bilim insanlarının arasında konsültasyon ve iş birliği kolaylaştırma yoluyla bilimsel, eğitsel, akademik araştırma ve teknolojik işbirliklerini geliştermek ve ilişkilerini güçlendirmektir. Bu hedeflerının yanı sıra şunları amaçlamaktadır[3]:

 • İslam ülkelerinde, yüksek öğrenim alanında kalite kavramlarını ve stratejik yönetim modellerini pekiştirmek.
 • İslam ülkelerinin ulusal ve bölgesel kalkınma projelerinde , uzaktan eğitim ve sanal üniversitelerin rolünü yükseltmek.
 • ortak çalışma tabanı sağlyarak, İslam ülkelerinin, üniversiteler, bilim, eğitim ve araştırma merkezlerinin arasında sinerji oluşturmak.
 • Eğitsel programlar ve şebeke içinde ortak araştırma projeler yürütmek.
 • İslam ülkelerinin bilimsel, eğitim ve araştırma başarı seviyesini artırmak.
 • Bilgi ağları ve bilgi bazlı araştırmaları geliştirmek ve beyin göçü sorununu çözmek.
 • Gelişmemiş ve az gelişmiş topluluklarda, eğitim hizmetleri sağlamak.

Yönetim Kurulu[değiştir | kaynağı değiştir]

Mevcut yönetim kurulu üyeleri şunlardır:[4]

Yasal Durum[değiştir | kaynağı değiştir]

COMSTECH İslam Dünyası Sanal Üniversiteler Ağı (CINVU) merkezi Tahran'da bulunan ve İran İslam Cumhuriyeti hükümeti tarafından barındırılan bir devletlerarası kuruluşudur. CINVU, İİT Bakanlar Komitesi çatısı altında olan COMSTECH'in bir ağı olarak çalışmaktadır.[5]

Kilit Yetkililer[değiştir | kaynağı değiştir]

 • İyad Ameen Madani, İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri [6]
 • Prof. Shaukat Hameed Khan, COMSTECH Genel Koordinatörü [7]
 • Dr. Mohammad Farhadi İran Bilim, Araştırma ve Teknoloji Bakanı[8]
 • Dr. Mehdi Javanmard COMSTECH İslam Dünyası Sanal Üniversiteler Ağı'nın Başkanı[9]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ COMSTECH. "COMSTECH İslam Dünyası Ağları". COMSTECH.org. 8 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2015. 
 2. ^ CINVU (30 Eylül 2012). "CINVU'nun kuruluşu". CINVU.net. 11 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2015. 
 3. ^ CINVU (30 Eylül 2012). "CINVU'nun amaçları". CINVU.net. 11 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2015. 
 4. ^ CINVU (9 Ekim 2012). "CINVU Yönetim Kurulu üyeleri". CINVU.net. 11 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2015. 
 5. ^ CINVU (30 Eylül 2012). "CINVU'nun yasal durumu". CINVU.net. 11 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2015. 
 6. ^ COMSTECH. "İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri". COMSTECH.org. 11 Aralık 2015 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2015. 
 7. ^ COMSTECH. "COMSTECH Genel Koordinatörü". COMSTECH.org. 13 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2015. 
 8. ^ CINVU (2 Aralık 2014). "Dr. Mohammad Farhadi". CINVU.net. 11 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2015. 
 9. ^ CINVU (7 Ocak 2012). "Dr. Mehdi Javanmard CINVU'nun Başkanı". CINVU.net. 11 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]